Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Oficjalne otwarcie wodospadu w gdańskim ZOO


NAwigacja Wydarzeń

W 2016 roku Gdańsk nawiedziła potężna ulewa, która spowodowała szkody i zalania w całym mieście. Zniszczeniu uległy również rozległe tereny oliwskiego ogrodu zoologicznego: zalane zostały wyspy gibbonów, pelikanów, podtopione domki tapirów, hipopotamów, zniszczony domek jeleni. Dzięki zaangażowaniu pracowników gdańskiego ZOO udało się zabezpieczyć zwierzęta i ich wybiegi i naprawić powstałe szkody. Pozostał jednak jeszcze jeden obszar do naprawy: skarpa w pobliżu wybiegu wielbłądów i bawołów. Pan Lesław Czeremański, brygadzista działu zieleni gdańskiego ZOO, zaproponował przekształcenie tego terenu w urokliwy zakątek do wypoczynku, zadumy i rekreacji. Zadanie nie było proste – priorytetem w ogrodzie zoologicznym zawsze są wybiegi zwierząt i alejki dla zwiedzających. Ponadto teren był bagnisty, nierówny i grząski, zniszczony przez rwącą wodę. Zespół działu zieleni pod wodzą pana Czeremańskiego poświęcił każdą wolną chwilę by zrealizować ambitny pomysł.

– Zależało nam na rewitalizacji tego miejsca i ułatwieniu dostępu osobom niepełnosprawnym oraz wózkom dziecięcym – opowiada pan Lesław. – Nawieźliśmy około 400 ton betonowego gruzu do wzmocnienia skarpy, kilkaset m2 geosyntetyków, ponad 1500 m3 ziemi i ponad 40 ton kamieni zbieranych z pól i wykopów.

W efekcie powstał piękny zaułek z dwoma wodospadami (w tym jeden o długości 7,5 metrów!), umocnione kamieniami zbocza, jeziorko porośnięte wodną roślinnością oraz łąka z ławkami wypoczynkowymi. Pomysłowo rozlokowano rośliny, takie jak bluszcz, irgi płożące, hortensje, tulipanowce, budleje, robinie akacjowe, rajskie jabłonie i odmiany dereni.   Wybudowana została drewniana wiata ze stołami i ławami, w której można zjeść swój prowiant i odpocząć. Powstała zupełnie nowa infrastruktura drogowa: szerokie chodniki i podjazdy, po których bez problemu mogą się poruszać osoby niepełnosprawne oraz wózki dziecięce.

– Bardzo doceniam inicjatywę pracowników ZOO i ich zaangażowanie w realizację projektu – chwali pan Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Ogród zyskał nowy, wzbogacający krajobraz obszar i zupełnie nową trasę zwiedzania dla naszych gości. W zakątku tworzy się nisza ekologiczna, już można zauważyć, że ptactwo zakłada tam swoje gniazda

 

2 sierpnia 2018, po blisko 2 latach trudnej pracy, nastąpi oficjalne otwarcie „zaułka zakochanych”, a w wodospadzie po raz pierwszy popłynie woda.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu:

  • o godzinie 10.00 gości powita pan Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
  • o godzinie 10.10 głos zabierze pan Piotr Grzelak, Z-ca Prezydenta ds. polityki komunalnej
  • o godzinie 10.20 nastąpi uroczyste otwarcie zakątka, a w wodospadzie popłynie woda!

fot. Sabina Kaszak/ archiwum GOZ

Szczegóły

Data:
02/08/2018
Godzina:
08:00 - 09:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Gdański Ogród Zoologiczny

Miejsce wydarzenia

Gdański Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3