Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Odsłonięcie pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego


NAwigacja Wydarzeń

W czwartek 17 września o godz. 12.00  w Gdyni na skwerze przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8 zostanie uroczyście odsłonięty pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego, powstały z inicjatywy i za fundusze gdyńskiego przedsiębiorcy Andrzeja Boczka.

Ryszard Kukliński to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci najnowszej historii Polski. Przez wiele lat uznawany za zdrajcę – w najnowszej historii Polski bohater.
W uroczystości wezmą udział władze miasta z prezydentem Wojciechem Szczurkiem. Pomnik poświęci abp Sławoj Leszek Głódź. Uroczystość uświetni występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz plenerowa wystawa „Pułkownik Ryszard Kukliński – Polska Samotna Misja” – przygotowana przez Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego i Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Pomnik to dwumetrowej wysokości posąg z brązu spiżowego. Przedstawia idącą ulicą postać, zwykłego przechodnia, niewyróżniającego się z tłumu. Autorem wybranego w konkursie projektu jest Tomasz Sobisz artysta rzeźbiarz – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Monument, choć stanął na prywatnym na skwerze (obok kamienicy Art Deco), zostanie udostępniony publiczności. Po zmroku będzie oświetlony.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Miejsce wydarzenia

Skwer przy ul. I Armii Wojska Polskiego
ul. I Armii Wojska Polskiego 8
Gdynia, 81-383 Polska
+ Google Map