Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nowe książki w zbiorach Biblioteki Gdańskiej


NAwigacja Wydarzeń

Po raz drugi w tym roku prezentujemy przegląd najnowszych nabytków Działu Nowej Książki. Zwiedzający znajdą tu tytuły omawiające aktualne problemy społeczne, polityczne i kulturowe, fascynujące biografie, opracowania literackie, literaturę faktu i literaturę piękną, pozycje nagrodzone i te z Gdańskiem w tle, wydawnictwa polskie i zagraniczne. Dodatkiem jest mini wystawa publikacji, których temat przewodni stanowi epidemia.

W 2008 roku Miasto Gdańsk utworzyło Nagrodę Literacką Europejski Poeta Wolności. Nominowani w tegorocznej edycji poeci i poetki pochodzą z ośmiu europejskich państw. Wszystkich można zobaczyć na wystawie. Pozostając przy literaturze warto zwrócić uwagę na wyjątkowe wydanie opowiadań „Niedźwiedzi bóg” japońskiej powieściopisarki i eseistki Hiromi Kawakami. Zachęcamy też do sięgnięcia po „Mòje stronę. Utwory zebrane” Jana Piepki, jednego z najciekawszych kaszubskich twórców XX wieku.

Zapraszamy w literacką podróż po Bieszczadach, barwnie opisanych przez Waldemara Bałdę w książce „Serce Bieszczadów. Opowieść o Ustrzykach Górnych” i na Mazury, zatrzymane w kadrze Krzysztofa Hejke, w albumie „Mazury. Obrazy nostalgii”. A skoro mowa o przyrodzie, to nie sposób pominąć aktualnych dylematów związanych z jej ochroną. W książce „Ciemność w obronie mroku”, Sigri Sandberg wyjaśnia, czym jest zanieczyszczenie świetlne i związane z nim zagrożenia.

Z problemami społecznymi mierzą się m.in. Jacek Hołub w reportażu „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”, Andrea Gillies we wspomnieniach „Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat z chorobą Alzeheimera”, czy Wojciech Tochman w cyklu reportaży „Wściekły pies”.

Nie może zabraknąć pięknie wydanych, również obcojęzycznych, albumów o malarstwie, czy o relacjach między modą a religią, ale także opracowań, których autorzy korzystali ze zbiorów PAN BG. Są to m.in. „Kościół świętego Józefa w Gdańsku. Dzieje i zabytki” Andrzeja Januszajtisa i „Tematyka moralistyczna w gdańskiej sztuce świeckiej XVI i XVII wieku” Magdaleny Mielnik.

W dwóch odrębnych gablotach znajduje się wybór opracowań naukowych, historycznych i współczesnych podejmujących temat epidemii dziesiątkujących ludzkość, a także wybór literatury pięknej podchodzącej do tego zagadnienia czasem w bardzo nieoczekiwany sposób. Mini wystawa nawiązuje do ekspozycji „Compendium epidemiae”, która jest dostępna w gmachu historycznym do 27 lipca.

Wystawę nowych nabytków można oglądać od 6 lipca do 24 sierpnia 2020 r. w nowym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej, przy ul. Wałowej 24.

Autorki wystawy:
Joanna Śliwa
Anna Więcek

Szczegóły

Początek:
06/07/2020 08:00
Koniec:
24/08/2020 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska

Miejsce wydarzenia

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 24