Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Na Gdańsk zdecydowałem się od razu”. Sylwetki gdańskich Kresowian – wernisaż wystawy


NAwigacja Wydarzeń

W czwartek 12.01.2017 r. o godzinie 17:00 w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zostanie otwarta nowa wystawa czasowa „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu” poświęcona gdańskim Kresowianom. MHMG we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprezentuje sylwetki i przedmioty należące do 14 expatriantów, których losy wpisują się w szerszy problem – korzeni tożsamości współczesnych gdańszczan.

„Tuż po wyzwoleniu Krakowa, kiedy nie tylko ja zadawałem sobie pytanie, co robić dalej, nieoczekiwanie zaproponowano mi udział w przygotowywanej przez Turskiego wyprawie do Gdańska. Stanisław Turski był wówczas pełnomocnikiem ministra oświaty (…) i jego zadaniem było zorganizowanie grupy specjalistów, którzy zajęliby się przejęciem i odbudowaniem nauki polskiej w Gdańsku. Brakowało mu jednak kogoś, kto by znał się na elektryczności, wszystkich tych korkach i bezpiecznikach. Zgodziłem się więc (…) nigdzie indziej bym nie poszedł, ale na Gdańsk zdecydowałem się od razu. „– tak wspominał po latach swoją decyzję o przyjeździe do Gdańska w 1945 r. Kazimierz Kopecki, absolwent Politechniki Lwowskiej, a w przyszłości profesor i dwukrotny rektor Politechniki Gdańskiej. Prof. Kopecki był jednym z wielu mieszkańców dawnych Kresów, którzy po zakończeniu II wojny światowej znaleźli swój nowy dom nad Motławą.

Przybywający do miasta przesiedleńcy mieli już za sobą pasmo tragicznych doświadczeń – lata wojny, niemiecką i sowiecką okupację, wysiedlenia i wywózki, często utratę bliskich, wreszcie konieczność porzucenia rodzinnego domu. Mimo to we wspomnieniach wielu z nich uderza entuzjazm, z jakim przystępowali do budowy nowego, polskiego Gdańska.

Wystawa „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu”. Sylwetki gdańskich Kresowian jest pierwszą tego typu prezentacją w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które do tej pory nie podejmowało szerzej tematyki powojennych przesiedleń. Jednak jej celem jest nie tyle prezentacja samego zjawiska „repatriacji”, co ukazanie losów poszczególnych ludzi, ich indywidualnych historii.

Spośród tysięcy mieszkańców dawnych Kresów, którzy po zakończeniu II wojny światowej osiedli w Gdańsku, prezentowane będzie jedynie 14 postaci. Wybór bohaterów wystawy ma charakter subiektywny. Obok postaci urodzonych na Kresach, które spędziły tam dużą część swojego życia, znalazły się tu również osoby, które opuściły Kresy jeszcze przed 1939 r., a nawet nie pochodziły z Kresów, lecz były z nimi związane poprzez swoją wieloletnią działalność zawodową. Wszystkich bohaterów ekspozycji można jednak określić jako jednostki wybitne, które w znacznym stopniu współtworzyły obraz powojennego Gdańska.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
12/01/2017
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
zł10
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/