Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Morskie opowieści. Wystawa w PAN Bibliotece Gdańskiej


NAwigacja Wydarzeń

Historia Biblioteki Gdańskiej zaczęła się od morza. W 1591 roku w Zatoce Gdańskiej rozbił się statek, którym płynął ze swoim bogatym, liczącym około dwóch tysięcy tomów księgozbiorem włoski humanista Jan Bernard Bonifacio markiz d’Oria. Ponad tysiąc ocalonych z katastrofy ksiąg dało początek pierwszej bibliotece miejskiej w Gdańsku.

Na wystawę „Morskie Opowieści” składają się cztery historie – o Bonifaciu, o ludziach morza, o statkach i o znakach nawigacyjnych niezbędnych w morskiej podróży. Każdą z nich ilustrują materiały pochodzące ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej – stare druki, wydawnictwa z XIX wieku, rękopisy, mapy, grafiki i fotografie. Prezentowane są prawdziwe rarytasy, jak pierwszy atlas morski „Dess Spiegel der Seefart, von Navigation des Occidentischen Meers oder der Westseen” wydany w Amsterdamie w 1589 roku czy „Cosmographia…” Petera Appiana, podręcznik do nawigacji zawierający ruchome papierowe modele przyrządów, wydany w Antwerpii w roku 1564.  Obejrzeć można również pięć tomów z ocalonego księgozbioru Bonifacia, noszących ślady wody morskiej.

Specjalną atrakcją wystawy są eksponaty wypożyczone z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – koło sterowe i latarnia z wraku latarniowca oraz modele statków i znaków nawigacyjnych.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 18 czerwca 2018 roku. W poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 9.00-19.00, natomiast w środy i piątki w godz. 9.00-15.00

Szczegóły

Początek:
17/05/2018 07:00
Koniec:
18/06/2018 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

PAN Biblioteka Gdańska

Miejsce wydarzenia

PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15