Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Między domem a światem. Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności” – wystawa


NAwigacja Wydarzeń

Od 15 czerwca do 30 listopada br. w Domu Uphagena otwarta będzie wystawa pt.:„Między domem a światem. Okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności”. Na wystawie prezentowane będą wyniki najnowszych odkryć i badań dotyczących okien w Gdańsku od czasów średniowiecza do współczesnych.

Na ekspozycji pokazane zostaną zupełnie dotąd nieznane detale okien: najdawniejsze szybki i ołowiane listwy do ich łączenia odkopane przez archeologów, dekoracyjne rzeźbione i złocone słupki renesansowe i barokowe czy bogato zdobione okucia. Obiektom towarzyszyć będą plansze z opisami w dwóch językach oraz w części graficznej rysunki i wizualizacje dawnych okien. Ekspozycja skonstruowana jest chronologicznie (od średniowiecza po czasy współczesne) w trzech salach wystawowych na II piętrze Domu Uphagena.

Powszechne opinie panujące na temat historycznej stolarki okiennej często są błędne. Jako przykład wskazać można średniowieczne szybki okienne, czy były one grube, matowe i mało przejrzyste? Zachowane przykłady poświadczają, że nie. Czy ramy okienne zawsze malowano na biało? Nie, malowano je w zależności od historycznego okresu w różnych kolorach. Podobna sytuacja panuje obecnie. Przecież okna współczesne nie tylko mają nam zapewnić odpowiednią temperaturę i ciszę w domach. Mogą być także ozdobą budynków.

Wystawa powinna uświadomić także mieszkańcom historycznych budynków (na przykład dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych domów), że dawna, zabytkowa stolarka ma swoją wartość, często zbyt pochopnie jest ona usuwana i niszczona.

Pokazany na wystawie materiał ma wzbogacić wiedzę zarówno miłośników dawnych wieków, zainteresowanych historią Gdańska i Pomorza, turystów, oraz specjalistów. Projektantom i konserwatorom zabytków może pomóc w prawidłowym planowaniu prac konserwatorskich w zabytkach architektury.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Początek:
15/06/2016 08:00
Koniec:
30/11/2016 17:00
Koszt:
zł10
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/