Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kupiec i jego miasto. Jakob Kabrun 1759-1814| wystawa PAN Biblioteki Gdańskiej


NAwigacja Wydarzeń

W 260. rocznicę urodzin sławnego kupca, dyplomaty i kolekcjonera PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę „Kupiec i jego miasto. Jakob Kabrun 1759-1814”.

Był postacią niezwykle barwną. Ze stanem kupieckim wiązała go rodzinna, uwieńczona sukcesami tradycja. Kabrun sięgnął jednak po wyższe cele. Aspirował do miana kolekcjonera dzieł sztuki. Wytyczał swemu zawodowi nowe ścieżki kształcenia. Brał się za bary z wielką polityką, która zagrażała wielowiekowej chlubnej historii jego miasta. Teatr Miejski, Akademia Handlowa i Muzeum Miejskie – to inicjatywy, dzięki którym zapisał się w gdańskiej historii. Na wystawie pokażemy bogate zasoby biblioteki Kabruna oraz materiały historyczne, które pozwolą dotknąć ducha tamtej epoki. Stare druki, ryciny, ekslibrisy i mapy wraz z kolekcją barwnych, wspaniale ilustrowanych atlasów flory i fauny (w tym słynne Królestwo kwiatów wydane przez G. W. Knorra w 1750 r.) prezentują intelektualny horyzont gdańszczanina i przekonanie z jakim wspierał kształtowanie dusz i umysłów – współczesnych mu i tych, którzy mieli przyjść po nim.

Na otwarcie wystawy zapraszamy w poniedziałek 8 lipca o godz. 13.00 do historycznego budynku PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 15).

Ekspozycję można oglądać do 31 lipca 2019 r. (pn., wt., czw. 9.00-19.00, śr., pt. 9.00-15.00).

Kontakt z kuratorem:
Beata Gryzio [email protected]

Szczegóły

Data:
08/07/2019
Godzina:
11:00 - 12:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

PAN Biblioteka Gdańska

Miejsce wydarzenia

PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15