Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kultura dawnego Gdańska – „Z pradziejów okolic Gdańska. Paleogeografia obszaru ujściowego Wisły Gdańskiej”


NAwigacja Wydarzeń

Towarzystwo Dom Uphagena serdecznie zaprasza na trzeci już w tym roku wykład z cyklu Kultura dawnego Gdańska zat. „Z pradziejów okolic Gdańska. Paleogeografia obszar ujściowego Wisły Gdańskiej”. Wydarzenie odbędzie się 29 marca o godz. 17.00 w Domu Uphagena. Prelegentem spotkania będzie dr Wojciech Jegliński.

W trakcie wystąpienia uczestnicy spotkania przeniosą się w przeszłość sięgającą tysięcy lat, aby z tej perspektywy prześledzić rozwój paleogeograficzny południowego wybrzeża Zatoki Gdańskiej, formowanego nie tylko przez procesy morskie, ale również kształtowanego wpływem Wisły – jednej z największych rzek niżu środkowoeuropejskiego, której sąsiedztwo, razem z sąsiedztwem Bałtyku, stanowiło o sile Gdańska i dobrobycie jego mieszkańców na przestrzeni wieków.  Autor spróbuje odpowiedzieć m.in. na pytanie, kiedy powstało ujście Wisły w rejonie dzisiejszego Gdańska oraz, jakie były konsekwencje tego wydarzenia dla rozwoju wybrzeża w tym rejonie.

Prelegent jest wieloletnim pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB).  W swojej pracy naukowej, obok zagadnień związanych stricte z geologią morza, wiele uwagi poświęca również problematyce rozwoju paleogeograficznego wybrzeży morskich.  Brał także udział w realizacji wielu projektów badawczych związanych z tym zagadnieniem. Tej tematyce poświęcił  również rozprawę doktorską obronioną w roku 2012 pt. „Rozwój wybrzeża Zatoki Gdańskiej w rejonie ujścia Wisły Martwej”. Obecnie kieruje Programem Geologia Morza PIG-PIB, w ramach którego realizowane są m.in. prace dotyczące  rozpoznania geologicznego obszaru strefy brzegowej południowego Bałtyku.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
29/03/2017
Godzina:
15:00 - 16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/