Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Kobiety, które tworzyły Gdynię lat 20. i 30.” – wykład


NAwigacja Wydarzeń

Pracownia Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza na wykład autorki książek o Gdyni, Małgorzaty Sokołowskiej, pt. „Kobiety, które tworzyły Gdynię lat 20. i 30. – lekarki, akuszerki, dziennikarki, dyrektorki, kupczynie, artystki” – z cyklu „Gdynia Nieznana”.

„W latach 20. i 30. gazety odnotowywały pilnie każdą zawodową aktywność pań, traktując ją nierzadko jak sensację podobną narodzinom cielęcia z dwiema głowami. Do dziś niefrasobliwie o tamtych gdyniankach mówi się, że tylko przesiadywały u Frangrata. Owszem, przesiadywały, przecież po to są kawiarnie, ale też robiły mnóstwo wspaniałych rzeczy – bo były lekarkami, akuszerkami, dziennikarkami, dyrektorkami szkół, kupczyniami czy artystkami.
Udało mi się z niebytu i niepamięci wydobyć niemało aktywnych, zaangażowanych i mądrych pań. Chwilami była to praca wręcz detektywistyczna, polegająca na powolnym składaniu kawałeczków życiorysów jak rozsypanych, zdekompletowanych puzzli. I nie wszystkie losy udało się wyśledzić, wiele moich bohaterek po prostu nagle zniknęło wraz z początkiem wojny i w żadnym z archiwów nie udało się na ich ślady natrafić. Ale trzeba szukać dalej… Serdecznie zapraszam – Małgorzata Sokołowska”

Wykład odbędzie się w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych PPNT, al. Zwycięstwa 96/98 (budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej). Wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
17/01/2018
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Laboratorium Innowacji Społecznych

Miejsce wydarzenia

Laboratorium Innowacji Społecznych, Al.Zwycięstwa 96/98, Gdynia