Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kobieta i reformacja w kontekście europejskim – wykład


NAwigacja Wydarzeń

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład dr Małgorzaty Grzywacz pt. „Kobieta i reformacja w kontekście europejskim”. Podczas wykładu przybliżone zostaną realia społeczne, historyczne oraz normy kulturowe odnoszące się do kobiet w środowiskach związanych z Reformacją. Wykład jest częścią wydarzeń towarzyszących wystawie „Luter w Gdyni?”

W 1517 r. augustiański mnich – Marcin Luter – wystąpił w Wittenberdze przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Protest ten, sformułowany w postaci 95 tez, doprowadził do powstania odrębnego nurtu w religii chrześcijańskiej. Protestanci na świecie stanowią dziś ponad 800 milionów wyznawców – i po katolikach są najliczniejszą grupą chrześcijan.

Wkrótce po wystąpieniu Lutra, jego idee i na Pomorzu znalazły wielu zwolenników. Jeszcze 150 lat temu co piąty mieszkaniec obszaru, na którym dziś znajduje się Gdynia, był wyznania ewangelickiego.

500 lat po wydarzeniach w Wittenberdze Muzeum Miasta Gdyni przypomina o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach: o życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego. Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.

Wystawę będzie można oglądać do 25 lutego 2018 r.

Szczegóły

Data:
08/02/2018
Godzina:
17:00 - 18:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Gdynia i Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce wydarzenia

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1