Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Kim byli pierwsi gdańscy kronikarze? Ich wizja miasta i świata (XV/XVI w.)”. Wykład dr Julii Możdżeń


NAwigacja Wydarzeń

Dom Uphagena serdecznie zaprasza na wykład dr Julii Możdżeń pt. „Kim byli pierwsi gdańscy kronikarze? Ich wizja miasta i świata (XV/XVI w.)”. W tych czasach kronikarzem mógł zostać każdy, kto potrafił pisać. W Gdańsku najwcześniejsze zapiski pozostawili zwykli kupcy, którzy spisywali codzienne wydarzenia jakie miały miejsce na gdańskich ulicach.

Dr Julia Możdżeń jest absolwentką historii i etnologii Wydziału Historycznego UMK. Interesuje się historią kultury, mentalności i piśmiennictwa miast Pruskich w średniowieczu i wczesnej nowożytności. Najważniejsze publikacje to edycja źródłowa: „Gdańska kronika Bernta Stegmanna (1528), przy współpracy K. Stöbener i M. Sumowskiego (Toruń 2017), monografie „Przedstawianie świata przez kronikarzy gdańskich na przełomie XV i XVI w.” (Toruń 2016) oraz „Zjawiska demoniczne w późnośredniowiecznych Prusach. W świetle kroniki Szymona Grunaua” (Toruń 2010). Obecnie realizuje grant badawczy NCN: „Normowanie społecznej rzeczywistości w średniowiecznym i wczesnonowożytnym Toruniu”. Jest pracownikiem Sekcji Starych Druków w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Zainteresowanych postaciami gdańskich kronikarzy i twórczością zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 20 czerwca 2018 r. o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY

W maju 2018 r. Towarzystwo Dom Uphagena świętował 28 rocznicę powstania. Z tej okazji podczas czerwcowego wykładu rozlosujemy trzy zestawy publikacji – W gdańskim ogrodzie muz. Gimnazjum Akademickie w Gdańsk wobec kultury starożytnych Greków i Rzymian, red. Maria Otto i Jacek Pokrzywnicki, Pelplin 2016 oraz Gdańsk nowożytny a świat antyczny, red. Maria Otto i Jacek Pokrzywnicki, Gdańsk 2017. Możemy je przekazać naszym Słuchaczom dzięki uprzejmości członka Towarzystwa pana dr Jacka Pokrzywnickiego z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Szczegóły

Data:
20/06/2018
Godzina:
15:00 - 16:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12