Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

iBedekerowo-pomuchlowy spacer śladami książki Elise Püttner


NAwigacja Wydarzeń

iBedeker (Ewa Kowalska) i Oficyna Pomuchel (Karolina Piotrowska i Aleksander Masłowski) zapraszają w niedzielę, 31 maja, na spacer śladami książki Elise Püttner „Jaśkowa Dolina i Góra Jana nieopodal Gdańska”. 

Książka ukazała się na rynku czytelniczym w roku 2015 i jest efektem pracy spółki translatorskiej Aleksandra Masłowskiego i Romana Kowalda, a na spacer jej śladami zapraszamy w niedzielę, 31 maja o godz. 13. Spotykamy się przy Jaśkowej Łące, na wysokości numeru 33 (ulica Jaśkowa Dolina).

A oto, co o książce pisze Aleksander Masłowski – tłumacz, znawca Gdańska i przewodnik miejski:

Wybierając książkę Elise Püttner jako trzecie przedsięwzięcie translatorskie spółki Masłowski – Kowald, kierowaliśmy się nie tylko jej informacyjnym bogactwem, ale również dającymi się wysnuć ze sposobu kształtowania opisu okolicy wnioskami dotyczącymi mentalności mieszkańców Gdańska przełomu XIX i XX w., ich perspektywy politycznej i historycznej oraz postępującego procesu germanizacji potomków niegdysiejszych miłośników republikańskiej, gdańskiej wolności.

Książkę „Jaśkowa Dolina i Góra Jana nieopodal Gdańska” czytać można na różne sposoby. Można ją czytać w fotelu pod lampą, podążając wyobraźnią za opowieścią autorki, można też wyruszyć z książką w ręku do Jaśkowej Doliny i podjąć próbę identyfikacji miejsc w niej opisanych, co miejscami może mieć charakter prawdziwej gry terenowej, zwłaszcza jeśli zabierze się ze sobą całą rodzinę. Zanim przystąpiliśmy do tłumaczenia, odbyliśmy, rzecz jasna, niejednokrotnie taką „terenową grę”, choćby po to, by porównując to co było z tym co pozostało, utwierdzić się w przekonaniu, że polskojęzyczny Czytelnik z początku XXI wieku powinien móc przeczytać o tym, jak pięknie i ciekawie było niegdyś w zielonym kompleksie, nazywanym obecnie „lasem”, który był kiedyś wspaniałym i pełnym atrakcji parkiem. Wierzymy przy tym głęboko, że tego typu publikacje przyczynić się mogą do uzmysłowienia sobie przez mieszkańców Gdańska, ile tracimy wszyscy, pozostawiając miejsca tak ciekawe w stanie dewastacji i zapomnienia, oraz że nie trzeba wcale tworzyć skomplikowanych projektów zagospodarowania zielonego skarbu Jaśkowej Doliny – wystarczyłoby przywrócić to, co było.

Szczegóły

Data:
31/05/2015
Godzina:
11:00 - 12:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce wydarzenia

Jaśkowa Dolina
Jaśkowa Dolina
Gdańsk, 80-286 Polska
+ Google Map