Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Historia gdańskiej codzienności” | Wystawa w Domu Uphagena


NAwigacja Wydarzeń

Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej” to druga i ostatnia z wystaw przygotowanych z okazji XX-lecia Domu Uphagena. W górnej kondygnacji mieszczańskiej kamienicy zapoznamy się z dziejami kilku parcel miejskich i zamieszkujących je ludzi na przestrzeni wieków poprzez zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe.

Dwa „światy” i średniowieczne krzesło

Ponad sto przedmiotów będzie można obejrzeć w dwóch salach. W pierwszej zobaczymy przedmioty związane z codziennym ubiorem, higieną i zdrowiem, pracą, nauką oraz zabawą. Bohaterami drugiej części wystawy będą przedmioty gospodarstwa domowego – te, które używano w kuchni, przy stole, a także w spiżarni. Unikatowym w skali Polski eksponatem, który zobaczymy na salach wystawowych Domu Uphagena jest średniowieczne krzesło odnalezione w nietypowym miejscu z perspektywy zwiedzającego, ale już nie dla archeologa…

– W trakcie prac w latrynie mieszczańskiej kamiennicy z XV w. natrafiliśmy na nietypowy wśród znalezisk archeologicznych drewniany przedmiot. Po wstępnym oczyszczeniu, zaskoczeni ustaliliśmy, że jeden z mieszkańców domu wyrzucił niemalże kompletne krzesło. Zostało ono zakonserwowane i po ponad 500 latach, tak jak inne przedmioty trafiło na wystawę, po to by skłaniać do refleksji na temat przeszłości – mówi dr Joanna Dąbal z Wydziału Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wystawa „Historia gdańskiej codzienności”, na której prezentowane są codzienne przedmioty dawnych mieszczan, dedykowana jest współczesnym odbiorcom, w których domach znajdują się wszystkie odpowiedniki dawnych sprzętów. Na wystawie zobaczymy elementy dawnej mody, środki higieniczne i czystości, narzędzia, naczynia, zabawki oraz monety.

Wystawa, realizowana w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Ochrona zabytków archeologicznych 2018”, potrwa do 24 marca 2018 r.

Kuratorką wystawy jest dr Joanna Dąbal, która prowadziła prace Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego na niewielkiej działce położonej w pobliżu kościoła św. Mikołaja.

Wernisaż wystawy

Kiedy?: 21 grudnia 2018 r. (piątek), godz. 14:00-15:00

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny

 

Zwiedzanie wystawy

Kiedy?: 22 grudnia 2018 r. – 24 marca 2019 r.

Gdzie?: Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12

Uwagi:

24-25.12.2018, 30.12.2018-01.09.2019 oraz 06.01.2019 – nieczynne

26 grudnia 2018 – godz. 11:00-18:00.

Nieczynne w poniedziałki (dzień gospodarczy) i wtorki (dzień wolnego zwiedzania)

Szczegóły

Data:
21/12/2018
Godzina:
13:00 - 14:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , , , ,

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12