Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańsk z kobiecej perspektywy – spacer herstoryczny z grupą Metropolitanka i IKM


NAwigacja Wydarzeń

Grupa społeczna Metropolitanka i Instytut Kultury Miejskiej zapraszają, od czerwca do września, na spacery herstoryczne po Stoczni Gdańskiej oraz Starym i Głównym Mieście. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało życie kulturalne osób pracujących w Stoczni? Jakie (nie)zwykłe kobiety, prekursorki i działaczki polonijne mieszkały tu w czasach Wolnego Miasta Gdańska? Odpowiedzi na te pytania padną podczas kolejnego cyklu spacerów szlakami kobiet. Przez ostatnie pięć lat wybrało się na nie kilka tysięcy osób.

Spacerując po dawnych terenach Stoczni Gdańskiej uczestnicy poznają historię zakładu oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Dowiedzą się, jak praca w Stoczni wpłynęła na życie pracowników i pracownic zakładu, poznają bliżej historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. Podczas zwiedzania będzie można usłyszeć opowieści o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Zainteresowani dowiedzą się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicy pracowała Anna Walentynowicz.

Szlaki kobiece po Starym i Głównym Mieście pokazują prekursorki i działaczki polonijne – kobiety silne i odważne. Podczas spacerów przedstawione zostaną historie: pierwszej reformatorki damskiego ubioru Clary Stryowskiej-Baedeker, współtwórczyni polskiego teatru amatorskiego w Gdańsku, pilotki i sędzi żużlowej Ireny Nadolnej- Szatyłowskiej, powieściopisarki Jadwigi Łuszczewskiej, a także twórczynię „Panienki z okienka”, listonoszkę Mariannę Selonkę oraz wiele innych kobiet, dzięki którym historia Gdańska zostanie odkryta na nowo.

Miejsca zbiórek podczas spacerów:
– po Stoczni Gdańskiej: miejsce zostanie podane przy przyjęciu zgłoszenia,
– po Starym i Głównym Mieście: ul. Długi Targ 39/40- na wysokości Instytutu Kultury Miejskiej.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
31/07/2016
Godzina:
14:00 - 16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Stocznia Gdańska
Na Ostrowiu 15/20
Gdańsk, 80-873 Polska
+ Google Map