Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Gdańsk w filmie i filmy gdańskie” – wykład Akademii Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Kluczem trzeciej edycji spotkań jest opowieść o Gdańsku widzianym przez kadry filmowe, obiektyw fotograficzny oraz zapisana w gdańskiej literaturze i codziennym życiu. 19 stycznia o godz. 18.00 w sieni IKM odbędzie się pierwszy wykład: „Gdańsk w filmie i filmy gdańskie”, który wygłosi profesor Uniwersytetu Gdańskiego – Krzysztof Kornacki. Wstęp wolny.

Podczas spotkań uczestnicy poznają między innymi mroczne oblicze Wolnego Miasta Gdańska, barwne, zachwycające druki ulotne, które odsłonią tajemnice przedwojennych witryn sklepowych, zatrzymany w kadrze i na zdjęciach wybitnych fotografików i filmowców obraz często nieznanego już Gdańska, czy podążą śladem nieistniejących, kultowych gdańskich kin.

– Gdańsk nie miał nigdy wytwórni i atelier filmowych z prawdziwego zdarzenia, nie leżał w centrum przemysłu filmowego. Miał jednak przebogatą historię, niezwykłą architekturę i nadmorskie plenery, i to one ściągały filmowców na Wybrzeże, głównie po II Wojnie Światowej. Moją ambicją będzie prezentacja – w syntetycznej formie ekranowych efektów romansu filmu i miasta nad Motławą – mówi Krzysztof Kornacki.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu od stycznia do grudnia z wakacyjną przerwą. W tym roku zaproszenie Akademii Gdańskiej przyjęły osoby związane m.in. z Uniwersytetem Gdańskim, Polską Akademią Nauk Biblioteką Gdańską, Video Studio Gdańsk, Europejskim Centrum Solidarności, Gdańską Galerią Fotografii – oddziałem Muzeum Narodowego, Kosycarz Foto Press, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Gdańsk DocFilm Festival, Muzeum II Wojny Światowej.

Zainteresowani wysłuchają wykładów prowadzonych przez: Krzysztofa Kornackiego, Grażynę Goszczyńską, Joannę Pacanę, Macieja Kosycarza, Tomasza Żółtowskiego, Małgorzatę Taraszkiewicz – Zwolicką, Anetę Kwiatkowską, Magdalenę Madeję – Grzyb, Jana Daniluka, Marcina Gawlickiego.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
19/01/2016
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl