Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańsk, którego nie ma (i nigdy nie było). Wykład z cyklu Akademii Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

W XIX i pierwszej połowie XX wieku dla Gdańska powstało sporo projektów, do realizacji których z różnych względów nie doszło. Miasto mogło wyglądać zupełnie inaczej. Jak? O tym opowie prof. Małgorzata Omilanowska 4 kwietnia, godz. 18.00 podczas wykładu „Gdańsk, którego nie ma (i nigdy nie było)”.

„Architektura to nie tylko zrealizowane budowle, lecz także to co architekci tworzą „na papierze”. Niezrealizowane projekty, szkice i studia, fantazje i wizje architektoniczne potrafią wiele powiedzieć o talentach twórców, możliwościach zleceniodawców, tendencjach stylistycznych, preferencjach, modach i oczekiwaniach. W XIX i pierwszej połowie XX wieku dla Gdańska powstało sporo projektów, do realizacji których z różnych względów nie doszło. Tworzą atrakcyjną wizję historii alternatywnej, ale przede wszystkim wiele mówią o mieście i uwarunkowaniach decydujących o jego rozwoju” – zapowiada Małgorzata Omilanowska

Małgorzata Omilanowska jest historyczką sztuki, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Gdańskim i profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, publikując na temat takich kwestii jak: architektura inżynieryjna, architektura handlowa, problem kształcenia architektów w XIX wieku oraz poszukiwania stylów narodowych i identyfikacji narodowej i regionalnej w architekturze krajów Europy Środkowowschodniej. Od stycznia 2012 roku była Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 17 czerwca 2014 roku do listopada 2015 Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorką wielu książek, m.in. Kreacja-Konstrukcja-Rekonstrukcja. Studia z historii architektury XIX-XXI wieku (2016), Budowanie na obcej ziemi (2016), Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów (2011), Architekt Stefan Szyller (2008), Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej (2004).

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ 2018:

10 kwietnia, Olga Dębicka

29 maja, Rafał Michalak

19 czerwca, Andrzej Januszajtis

——————————————-

25 września, Mieczysław Abramowicz

23 października, Andrzej Trzeciak

27 listopada, Beata Możejko

11 grudnia, Tomasz Biegański

Szczegóły

Data:
04/04/2018
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40