Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańsk i okolice w malarstwie| Wystawa w kościele św. Jana


NAwigacja Wydarzeń

Gdańsk i okolice w malarstwie to tytuł wystawy, która odbędzie się w sierpniu w Centrum św. Jana. Obrazy wyselekcjonowane są z olbrzymiego zbioru sztuki malarskiej gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa.
W poprzednich latach  w galerii NCK organizowane były już dwie tego typu wystawy: „Malarze XIX- i XX-wiecznego Gdańska z kolekcji Andrzeja Walasa” i „Eduard Hildebrandt. 200-lecie urodzin mistrza”, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem publiczności. Na wystawie zaprezentujemy około 50 dzieł, tym razem również malarzy pochodzących z Sopotu, Kwidzyna, Malborka, Tczewa i Elbląga. Widzowie będą mieli możliwość zobaczyć jak kiedyś wyglądały znane im miejsca i jak zostały zinterpretowane przez malarzy (pokażemy m. in. panoramy Gdańska z widokiem kościoła św. Jana w którym prezentowana jest wystawa).

Stanisław Seyfried, kurator wystawy:

„Ambicją kolekcji jest jak najszersza prezentacja miejscowych malarzy, tym razem również i tych pochodzących z najbliższej okolicy: Kwidzyna , Malborka, Tczewa i Elbląga. Wydaje się, że najliczniejszymi reprezentantami pomorskiej sztuki byli artyści wywodzący się z Elbląga. Urodziło się tam i żyło wielu doskonałych malarzy, m. in.: Berthold Hellingrath, Harry Schultz, Emil Gabel, Dora Grabosch, Erich Scholtis czy pochodzący z Braniewa Stanisław Chlebowski. Drugim takim ciekawym miejscem był Kwidzyn, z którego wywodzili się nie mniej znani artyści jak: Thuro Balzer, Gustav Meissner, Wilhelm Carl Räuber, Eugen Windmüller, Ernst Kolbe czy Georg Knorr. Natomiast w pobliskim Malborku urodził się znakomity niemiecki malarz, ekspresjonista, przedstawiciel Berlińskiej Secesji, Bruno Krauskoph (1892-1960). Duża osobowość, wielki twórca, którego losy rzucały po świecie od Niemiec przez Polskę, Francję, Szwajcarię, Norwegię, Stany Zjednoczone aż do jego powrotu tuż przed śmiercią do Berlina. Niedaleko Malborka urodziła się w Nowym Stawie ilustratorka i graficzka, studiująca w Gdańsku, a później w Lipsku Eva van Blericq, a w pobliskim Sztumie – malarz i grafik Robert Assmus. Inny znany przedstawiciel niemieckiej sztuki pochodzący z Tczewa, stały bywalec największych europejskich aukcji sztuki, to pejzażysta Alfred Bachmann, uczeń  prof. Maximiliana Schmidta z Królewieckiej Akademii Sztuki, studiujący później w Monachium. Z Tczewa pochodziła również malarka Dorota Stroschein czy Theodor Dietrich. Prezentacja obejmować będzie trzy ostatnie stulecia z kilkoma wyjątkami dzieł namalowanych jeszcze wcześniej.”

Szczegóły

Początek:
06/08/2020 08:00
Koniec:
31/08/2020 16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Centrum św. Jana w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury

Miejsce wydarzenia

Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50