Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańscy Żydzi w XIX w. Wykład w Domu Uphagena


NAwigacja Wydarzeń

Dom Uphagena, odział Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza na wykład dr. Michaela K. Schulza (Michała Szulca) pt. Gdańscy Żydzi w XIX wieku. Będzie to wprowadzenie do podstawowych zagadnień z historii gdańskich Żydów począwszy od rozbiorów Rzeczpospolitej Obojga Narodów aż po wybuch I Wojny Światowej. Sytuacja prawna, demografia i rozmieszczenie w mieście, organizacja życia gminnego, działalność gospodarcza, kontakty ze społecznością nieżydowską oraz antysemityzm będą tematami wykładu.

Dr Michael K. Schulz, jest pracownikiem Katedry Historii Najnowszej ze Specjalizacją w Historii Niemiecko-Żydowskiej na Uniwersytecie w Poczdamie, jego głównym zainteresowaniem badawczym jest historia Żydów w Prusach, szczególnie na terenach dzisiejszej Polski.

Od 2000 roku studiował historię na uniwersytetach w Gdańsku, Tybindze, Poczdamie oraz w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji, w latach 2015–2017 przebywał na stypendiach naukowych na uniwersytetach w Jerozolimie i Tel Awiwie. Jest autorem monografii na temat implementacji przepisów prawnych wobec Żydów w Gdańsku w pierwszej połowie XIX. wieku (Emanzipation in Stadt und Staat. Die Judenpolitik in Danzig 1807–1847, Göttingen 2016) oraz wprowadzenia do historii niemiecko-żydowskiej w czasach najnowszych (Neuere deutsch-jüdische Geschichte. Konzepte – Narrative – Methoden, Stuttgart 2017; wraz z Th. Brechenmacherem). Obecnie przygotowuje monografię na temat historii społecznej gdańskich Żydów w XIX wieku.

Zainteresowanych historią społeczności żydowskiej w Gdańsku zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 12 września 2018 r. o godz. 17-tej,

wykład odbywa się w języku polskim.
WSTĘP WOLNY!

Szczegóły

Data:
12/09/2018
Godzina:
15:00 - 16:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12