
- To wydarzenie minęło.
Gdańscy żydzi w służbie świata. Max Baumann | Akademia Gdańska
NAwigacja Wydarzeń

Październikowy wykład, 29 października, wtorek, godz. 18.00, poświęcony będzie gdańskim Żydom, a w szczególności Maxowi Baumannowi. Wykład poprowadzi Mieczysław Abramowicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Max Baumann (1877-1953) ‒ notariusz, poeta, dramaturg, gdańszczanin (urodził się w rodzinie drobnego kupca gdańskiego). W 1894 ukończył naukę w Gimnazjum Miejskim, a następnie odbył studia prawnicze na uniwersytecie w Berlinie i Królewcu. W 1899 otworzył własne biuro notarialne w Gdańsku, które prowadził do końca listopada 1938. Od roku 1900 członek loży Borussia. Autor sztuk teatralnych, utworów poetyckich i tekstów publicystycznych. Krótko przed wybuchem II wojny światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Pod koniec lat 40. XX wieku przeniósł się do Szwecji, zmarł w 1953 w Sztokholmie.
Mieczysław Abramowicz, pisarz, historyk, aktor-lalkarz, reżyser teatru lalek, rzecznik prasowy Gdańskiej Gminy Żydowskiej.
//
O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki gdańska sława był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała niezatarta.
6. edycja Akademii Gdańska dotyczyć będzie znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.
//
Harmonogram wykładów:
• 26 listopada, Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
• 10 grudnia, Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański
Koordynatorką cyklu jest Dominika Ikonnikow.
Brak komentarza