Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ewa Pastuszak – „Zanim pojawiła się w kranie, czyli jak dawniej Gdańszczanie wodę czerpali”


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej otwiera kolejny sezon cyklicznych wykładów o mieście, architekturze i historii. Najbliższe spotkanie Akademii Gdańska poprowadzi Ewa Pastuszak, biorąca udział w projekcie Gdański Szlak Wodociągowy. 26 września o godz. 18.00 opowie, jak dawniej, przed rozwojem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gdańszczanie pozyskiwali wodę dla swoich codziennych potrzeb. Wstęp wolny.

Od pięciu lat biorę udział w projekcie Gdański Szlak Wodociągowy, który opowiada o historii i rozwoju wodociągów w Gdańsku. Do zwiedzania będą udostępnione dwa nieczynne zbiorniki wodociągowe: Zbiornik Stara Orunia i Zbiornik Stary Sobieski. Już można odwiedzać odnowiony Zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej – mówi Ewa Pastuszak z GIWK.

Ewa Pastuszak

W trakcie wykładu dowiemy się skąd dawniej gdańszczanie czerpali wodę, w jaki sposób dostarczali ją do swoich domów i jakie były zasady dostawy wody. Prelegentka przybliży słuchaczom specyfikę materiałów, z których budowano wodociągi oraz opowie o osobach, które przyczyniły się do rozwój sieci wodociągowej w dawnym Gdańsku.

Prelegentka: Ewa Pastuszak – absolwentka Instytutu Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej. Związana zawodowo z firmami wodociągowymi, m.in. Saur Neptun Gdańsk. Obecnie pracuje w Gdańskiej Infrastrukturze Wodociągowej w Dziale Obsługi Inwestorów.

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście
Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Podczas najbliższych spotkań usłyszymy o Stoczni Gdańskiej jako atrakcji turystycznej, Kunsztach Wodnych w Gdańsku, Stoczni Gdańskiej jako centrum wodnym Gdańska, czy o Twierdzy Wisłoujście.

Szczegóły

Data:
26/09/2017
Godzina:
16:00 - 17:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl