Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Elise Püttner – Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Filia Gdańska zaprasza na promocję książki „Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska”. Gościem będzie Aleksander Masłowski, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk, autor opracowań, przewodnik i tłumacz książki. 
Spotkanie poprowadzi Roman Kowald, z wykształcenia historyk, szef Instytutu Ulicologii Akademii Rzygaczy, z Gdańskiem w genach, głowie i sercu. Badacz historii gdańskich ulic i wszystkich innych aspektów historii Gdańska.

Książka „Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska” napisana przez Elise Püttner pod koniec XIX wieku to syntetyczne, choć nie pozbawione poetyckich opisów, a czasem nawet patosu, opracowanie dotyczące historii jednego z najmodniejszych obszarów rekreacyjnych ówczesnego Gdańska. Nie jest to jednak książka wyłącznie o Jaśkowej Dolinie. W sposób charakterystyczny dla ówczesnych zasad konstrukcji tego typu przewodników, autorka nie zacznie swojej opowieści u wrót JaśkowejDoliny, ale zadba, żeby droga, jaką Czytelnik musi odbyć, by się tamznaleźć, obfitowała w doznania poparte stosownymi informacjami o historii. Poprowadzi nas tędy od samych bram miejskich, dwiema alternatywnymi trasami, bawiąc po drodze opowieściami o tych aspektach historii mijanych miejsc, które wydają się jej najciekawsze. W samej Dolinie natomiast, zwiedzając ją z panią Püttner, dowiemy się o pierwszych parkowych założeniach z początku XIX wieku, o dewastacji i próbach ich ocalenia przez miłośników przyrody, a w końcu o wielkim projekcie, który dzisiaj nazwalibyśmy rewitalizacją, przeprowadzonym na koszt miejskiej kasy w latach 30. XIX wieku. Poznamy miejsca, osoby i wydarzenia ważne dla parkowego kompleksu Jaśkowej Doliny, dawniej przedmiotu dumy Gdańszczan, obecnie zapomnianego i zdziczałego ni to parku, ni to lasu.

Publikacja informacji: Joanna Kruszewska

Szczegóły

Data:
10/04/2015
Godzina:
15:30 - 16:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Filia Gdańska
Mariacka 42
Gdańsk, Pomorskie 80-833 Polska
+ Google Map