Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dworzec w Gdyni bez tajemnic – bezpłatne wycieczki z przewodnikiem


NAwigacja Wydarzeń

Gdzie znajduje się słynny Pegaz? Co z dworcem ma wspólnego Dom Bawełny i budynek Akademii Morskiej? Jakie stworzenia skrywa dworcowa mapa świata? – na te i inne pytania odpowie przewodnik podczas spacerów po dworcu Gdynia Główna, które odbywać się będą w każdą niedzielę sierpnia 2018 r. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Grupy PKP.

Dworce kolejowe to coś więcej niż tylko miejsce wsiadania i wysiadania z pociągów. Obiekty w Trójmieście były świadkami wielu historycznych wydarzeń. Naszym projektem chcemy przybliżyć te momenty zwiedzającym. Na wycieczki zapraszamy całe rodziny i fanów kolei, gdyż każdy znajdzie na nich coś dla siebie. Wchodząc na dworzec z przewodnikiem można odkryć jak niesamowite tajemnice on skrywa – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

Terminy wycieczek

W Gdyni na wycieczki będzie można zapisać się na każdą niedzielę sierpnia ( 19 oraz 26). Przewodnik oprowadzi wycieczki w dwóch turach – o 10:00 i 12:00. Będzie czekać na zwiedzających przed wejściem głównym dworca Gdynia Głowna (od strony Pl. Konstytucji).

Oprócz wycieczek po gdyńskim dworcu Fundacja Grupy PKP zorganizuje zwiedzanie w stolicy i Łodzi. Wycieczki w Warszawie odbywać się będą w każdą sobotę do 25 sierpnia (21, 28 lipca oraz 4, 11, 18 i 25 sierpnia) w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. O 10:00 przewodnik czekać będzie przy wejściu do stacji Warszawa Ochota, natomiast o 12:00 przy kasach dworca Warszawa Wschodnia. Natomiast w Łodzi odbywać się będzie w każdą niedzielę lipca (22, 29 lipca) w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. Przewodnik będzie czekać przed wejściem do dworca Łódź Fabryczna od strony ul. Jana Kilińskiego (niedaleko przystanku Rodziny Poznańskich – Dw. Łódź Fabryczna).

Znakiem rozpoznawczym przewodników będą czapki z napisem Fundacja Grupy PKP. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można wysyłać na adres [email protected]. Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W przypadku wycieczek po Warszawie trzeba zabrać kartę miejską lub 90 minutowy bilet ZTM.

Pierwsza edycja naszej akcji pt. „Kolejowe perły architektury modernizmu”, prowadzona w Warszawie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W wycieczkach wzięło udział kilkaset osób. Ponadto przeszkoliliśmy ponad 70 przewodników miejskich. W związku z tym postanowiliśmy rozszerzyć akcję na kolejne miasta. Oprócz Gdyni wycieczki po dworcach zostaną zorganizowane również w Warszawie oraz Łodzi. Działalność naszej fundacji ma wpierać i promować kolej, a wizyty na dworcach są doskonałą okazją by poszerzać wiedzę uczestników – dodaje Katarzyna Kucharek.

O Fundacji Grupy PKP

Fundacja Grupy PKP została powołana przez PKP S.A. do prowadzenia wszechstronnej działalności społecznie użytecznej i dobroczynnej. Zajmuje się poprawą bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, w szczególności na dworcach, peronach, terenach przydworcowych oraz terenach przejazdów i przejść kolejowych. Wspiera rozwój transportu kolejowego, w tym z uwzględnieniem aspektów proekologicznych. Poprzez swoją działalność pomaga w krzewieniu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w tym w szczególności prowadzenia działań związanych z tradycjami i historią kolejnictwa. Fundacja wspiera również działania związane z budową i promocją rozwiązań w modelu „przyjazna kolej”, w tym w szczególności dla matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Była inicjatorem m.in. akcji „Widzialni Pełnosprawni”, „Woda dla spragnionych czworonogów, czy „100 – lecie niepodległości – przypomnienie sylwetek twórców polskiej kolei spoczywających na warszawskich Powązkach”.

 

Więcej na temat fundacji można znaleźć na stron www.fundacjapkp.pl .

fot. Dworzec Gdynia Główna, źródło: PKP PLK, Damian Grabiński

Szczegóły

Data:
19/08/2018
Godzina:
08:00 - 12:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Fundacja PKP

Miejsce wydarzenia

wejście główne dworca Gdynia Główna (od strony Pl. Konstytucji)