Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Debata związana z życiem i twórczością Güntera Grassa


NAwigacja Wydarzeń

12 marca o godz. 16.00 odbędzie się pierwsze spotkanie poświęcone spuściźnie Güntera Grassa w kontekście mówienia o mniejszościach. Uczestnikami spotkania będą: dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Andreas Hetzer, amb. Maciej Kozłowski oraz dr Peter Oliver Loew. Moderatorką będzie Marta Wróblewska. Spotkanie odbywa się w języku polskim.

W 2017 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin zmarłego w 2015 roku Güntera Grassa – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autora Trylogii gdańskiej, Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, patrona jednej z filii Gdańskiej Galerii Miejskiej. W 2015 roku podobizna z brązu pisarza zasiadła tuż obok głównego bohatera kultowej już powieści Blaszany bębenek – Oskara Matzeratha, w jego rodzinnym Wrzeszczu – dzielnicy Gdańska, która w powieściach Grassa urosła do rangi centrum wszechświata (Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się też lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu, Psie lata).

Urodzony z matki Kaszubki i ojca Niemca w Wolnym Mieście Gdańsku, Grass po wojnie, zmuszony do opuszczenia swojej małej ojczyzny, sam w pewnym stopniu stał się częścią mniejszości w Niemczech. W jego życiu i powieściach niejednokrotnie pojawiali się przedstawiciele mniejszości społecznych, religijnych, kulturowych, o których mówił głośno, obszernie pisał i na rzecz których podejmował rozmaite działania. Literaccy bohaterowie, których stwarzał, są często outsiderami, wyalienowanymi ze społeczeństwa.

Jakie znaczenie ma spuścizna Grassa w kontekście mówienia o mniejszościach? W jaki sposób odnosi się do przeszłości, dziedzictwa kulturowego i teraźniejszego status quo Gdańska, Polski i Europy? Kim jest dzisiejszy gdańszczanin, Polak, Niemiec, Europejczyk? I czy tożsamość Gdańska, Polski i Europy u progu XXI wieku została skutecznie zdefiniowana? Odpowiedzi na te i inne pytania padną podczas pierwszego z serii spotkań inspirowanych życiem i twórczością Noblisty, odbywających się przez cały 2017 rok w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
12/03/2017
Godzina:
15:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Gdańska Galeria Güntera Grassa
ul. Szeroka 34-35/37
Gdańsk, 80-825 Polska
+ Google Map