Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Debata DLA POLSKI. MIĘDZY DUMĄ A KOMPLEKSAMI


NAwigacja Wydarzeń

Stowarzyszenie im. Bolesława Srockiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zapraszają na debatę DLA POLSKI. MIĘDZY DUMĄ A KOMPLEKSAMI z udziałem: Olgi Krzyżanowskiej, Macieja Wierzyńskiego, Pawła Machcewicza i Stanisława Cioska. RELACJA

Moderatorem spotkania będzie ks. Krzysztof Niedałtowski. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. 

DLA POLSKI. MIĘDZY DUMĄ A KOMPLEKSAMI to tytuł trzeciego spotkania z cyklu debat zainicjowanych przez Stowarzyszenie im. Bolesława Srockiego, w trakcie których zaproszeni goście – autorytety w różnych dziedzinach – dyskutują o problemach współczesności, jako pretekst traktując hasła sformułowane w kręgu Związku Młodzieży Polskiej „Zet” w wiekach XIX i XX.

„DLA POLSKI” – to najważniejsze hasło powołanego do życia 130 lat temu w rocznicę wybuchu powstania listopadowego Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. „Zet” powstał w atmosferze pogłębiającej się w społeczeństwie apatii oraz wzrastającego poczucia bezowocności i beznadziejności podejmowania prób odzyskania niepodległości. Organizacja postawiła sobie za cel główny walkę o niepodległy byt państwa polskiego, w swej działalności kierując się zasadami „sprawiedliwości politycznej, narodowej i społecznej”.

Pierwsza debata w roku 2014 odwoływała się do naczelnego hasła wychowawczego „Zetu”: SAMODZIELNOŚĆ W MYŚLENIU, KARNOŚĆ W DZIAŁANIU a o samodzielności i karności w XXI wieku rozmawiali: Alicja i Piotr Pacewiczowie, Henryk Samsonowicz, Robert Gliński i Jan Wróbel.
Druga debata nawiązywała do hasła NIE PROSIMY O NIC, SIĘGAMY PO WSZYSTKO, a zaproszenie do rozmowy o biernej i aktywnej postawie wobec rzeczywistości przyjęli: Janina Ochojska, Karol Modzelewski, Konrad Piasecki, Maciej Drygas i Tomasz Lipiński.


Sylwetki uczestników debaty

Stanisław Ciosek – polityk i dyplomata, uczestnik obrad Okrągłego Stołu po stronie rządowej, ambasador Polski w Moskwie w latach 1989 – 1996.
Olga Krzyżanowska – harcerka Szarych Szeregów, działaczka społeczna i polityczna, lekarka, była wicemarszałek Sejmu.
Paweł Machcewicz – profesor historii, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Maciej Wierzyński – dziennikarz, publicysta związany ze stacją TVN24, autor programu „Horyzont”.
Ks. Krzysztof Niedałtowski – rektor kościoła św. Jana, duszpasterz środowisk twórczych Archidiecezji Gdańskiej, współtwórca Gdańskiego Aeropagu.


Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
19/11/2016
Godzina:
17:00 - 19:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1
Gdańsk, 80-863 Polska
+ Google Map