Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bursztynowe art déco. O bursztynie w dwudziestoleciu międzywojennym. Wystawa


NAwigacja Wydarzeń

Art déco, styl w sztuce i architekturze popularny w latach 1919-1939, nie było sztuką dla mas. Zdecydowanie przeznaczone było dla zamożnych, wykształconych elit. Do takich klientów adresowana była oferta niedużych, eleganckich przedmiotów użytkowych lub zdobiących modne wnętrza, wykonanych z bursztynu lub nim dekorowanych. Na wystawie zobaczymy liczne zegary, barometry, termometry, kałamarze, talerze dekoracyjne, świeczniki. Szalenie modne były akcesoria dla palaczy, a więc nie tylko tradycyjne fajki, cygarniczki, ale również popielniczki, papierośnice, pudełka na papierosy oraz cygara.

Na wystawie w Muzeum Bursztynu zaprezentujemy Państwu 186 eksponatów ze zbiorów własnych Muzeum Bursztynu, oraz wypożyczonych z Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

O samej wystawie i jej eksponatach można napisać jeszcze niejedno słowo. Nie chcemy jednakże pozostawić zwiedzających bez odpowiedzi na pytanie: skąd, kto i w jaki sposób dostarczał bursztyn do warsztatów wykonujących w okresie pomiędzy dwiema wojnami światowymi bohaterów naszej wystawy…

W klimat epoki wprowadzi nas czarno-biały film dokumentalny z lat 30-tych, opowiadający o pozyskiwaniu i obróbce bursztynu na Półwyspie Sambijskim. Metalowa puszka z taśmą filmową została znaleziona na strychu i przekazana do Muzeum Bursztynu przez pana Aleksandra Gliwińskiego w 2010 r.

Wernisaż

Kiedy?: 25 stycznia 2018 r., godz. 17:00

Gdzie?: Muzeum Bursztynu, Sala Sądowa, ul. Targ Węglowy 26

Wstęp: na zaproszenia // wolny

Szczegóły

Data:
25/01/2018
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Gdańska, Targ Węglowy 26