Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Brzeźno – pierwsze kąpielisko | wykład Doroty Kuś. Narracje #9


NAwigacja Wydarzeń

Jak wyglądało życie w Brzeźnie w XIX wieku? Co oferował kuracjuszom Dom Zdrojowy? Kto przyjeżdżał wypoczywać wśród szumu morza i drzew, kto słuchał tu koncertów i spacerował po molo? O specyfice i przeszłości kurortu opowie Dorota Kuś, miłośniczka Brzeźna, autorka publikacji dotyczących dzielnicy. Wykład odbędzie się w siedzibie IKM 9 listopada o godz. 18.00, a już 17 i 18 listopada Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zapraszają na brzeźnieńską odsłonę Festiwalu NARRACJE „Poza sezonem”.

W XIX wieku kąpiele morskie uważane były za kurację poprawiającą stan zdrowia i samopoczucie. Efektywność tych zabiegów szybko sprawdzić mogli goście Brzeźna, bo już w 1803 r. powstał tu pierwszy zakład kąpielowy na Pomorzu Gdańskim. Kąpielisko rozwijało się również podczas wojen napoleońskich, kiedy to francuski generał Jean Rapp polecił wybudowanie na brzeźnieńskiej plaży domu kąpielowego. Infrastruktura Brzeźna stopniowo się rozwijała: powstała gospoda, wyrastały eleganckie wille i pensjonaty, w 1890 r. wybudowano Dom Zdrojowy, a w 1899 r. 100-metrowe molo.

– Jakie atrakcje czekały na kuracjuszy? Ciepłe kąpiele w morskich wannach (woda morska doprowadzana była do zakładu kąpielowego i podgrzewana), i tzw. zimne kąpiele, w morzu. Spacery po pięknym ogrodzie i parku zdrojowym oraz koncerty w muszli koncertowej. Oferowano także kąpiele w piasku, kąpiele z ekstraktu igliwia, masaże, gimnastykę leczniczą oraz kuracje na powietrzu, na słońcu i dietetyczne. Na początku XX wieku pobyt w kurorcie uatrakcyjniała Hala Plażowa, oferując gościom sale bankietowe i kawiarniane, pokój muzyczny, pokoje bilardowe i towarzyskie; w Brzeźnie pojawiło się również molo, do którego dopływały parowce z Gdańska. Modne stało się wówczas żeglowanie, gra w tenisa i krykieta oraz jazda na rowerze – opowiada Dorota Kuś.

Brzeźno – pierwsze kąpielisko Wybrzeża Gdańskiego | wykład Doroty Kuś | Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi NARRACJE „Poza sezonem”

 

Szczegóły

Data:
09/11/2017
Godzina:
17:00 - 19:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl