Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Architektura Gdańska. O historycznej i artystycznej tożsamości miejsc


NAwigacja Wydarzeń

Najbliższe spotkanie z cyklu Architektura Gdańska odbędzie się 26 listopada o godz. 12.00 w dawnej kamienicy opatów pelplińskich, dzisiejszej siedzibie Instytutu Historii Sztuki UG przy ul. Bielańskiej 5. Tematem będzie „Krzyżacki Gdańsk i Pomorze Gdańskie: implikacje architektoniczne”. 

– Chcemy opowiadać o kulturowej, społecznej i artystycznej tożsamości Gdańska kreowanej przez jego architekturę, urbanistykę czy sztukę ogrodową. Odkrywanie historycznej i artystycznej tożsamości miejsc, w których żyjemy, w których przebywamy bądź które mijamy, buduje naszą własną tożsamość. Każde miasto tworzą interakcje mieszkańców oraz budynków, ludzi i architektury, którą współtworzą czy też użytkują. Cykl comiesięcznych, sobotnich, wykładów jest okazją do wspólnego namysłu historyków, badaczy architektury i sztuki, miłośników dziejów miasta i mieszkańców nad dawnym dziedzictwem artystycznym, losami budynków, dzieł i ludzi, różnorakimi tradycjami, mitami czy anegdotami – mówi o kolejnym cyklu wykładów Architektura Gdańska, ich kurator, Hubert Bilewicz.

Pierwsze spotkanie w tym semestrze „Krzyżacki Gdańsk i Pomorze Gdańskie: implikacje architektoniczne” poprowadzi prof. Tomasz Torbus z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

– Krzyżacy rozpoczynają panowanie nad Pomorzem Gdańskim od postawienia zamku w Gniewie i – w kilka lat później – zniszczenia pierwszego organizmu miejskiego Gdańska oraz wybicia w nim zwolenników Brandenburgii. W kolejnych dziesięcioleciach powstaje sieć zamków na Pomorzu oraz monumentalna architektura lokowanego przez Zakon przed połową XIV w. Głównego Miasta: kościołów, budynków obronnych czy użyteczności publicznej. Koniec tej epoki symbolizuje rozbiórka zamku gdańskiego po 1454 r. i przeniesienie jego elementów do Dworu Artusa stanowiącego od tej chwili centrum de facto niepodległego miasta-państwa w granicach Korony. Robiąc przegląd architektury XIV i XV w. warto zastanowić się nad zasadnością stosowanych dotychczas podziałów stylowych na „gotyk krzyżacki” kontra „gotyk hanzeatycki” oraz podsumować naszą wiedzę na temat twórców tej architektury – zapowiada tematykę wykładu prof. Torbus.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
26/11/2016
Godzina:
11:00 - 12:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Instytut Historii Sztuki UG
ul. Bielańska 5
Gdańsk, 80-952 Polska
+ Google Map