Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Aleksandra Pudło. Średniowieczni gdańszczanie – charakterystyka antropologiczna


NAwigacja Wydarzeń

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na szósty w 2017 r. wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Tym razem prelegentem będzie dr Aleksandra Pudło, która przedstawi referat „Średniowieczni gdańszczanie – charakterystyka antropologiczna”.

Prelekcja dotyczyć będzie przemian demograficznych, morfologicznych i zmian warunków życia mieszkańców średniowiecznego Gdańska od połowy X w. do połowy XIV w. Materiał kostny, który stanowi podstawę badań, reprezentuje dwie fazy rozwoju miasta: wczesną, kiedy gdańskie środowisko miejskie było w pierwszej fazie formowania się, oraz późną –  z ukształtowaną już strukturą społeczną i gospodarczą. Przedstawiony zostanie biologiczny obraz mieszkańców pierwszego okresu funkcjonowania miasta stwarzając niezwykłą okazję do poznania samego środowiska gdańskiego.

Prelegentka jest doktorem, antropologiem i archeologiem, kustoszem dyplomowanym pracującym w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Specjalizuje się w badaniach antropologicznych dawnych mieszkańców Gdańska, Pomorza oraz doliny środkowego Nilu w Sudanie. Autorka i współautorka publikacji krajowych i zagranicznych, projektów ministerialnych, oraz wystaw stałych i czasowych, propagator nauki o człowieku w muzealnych programach edukacyjnych. Jeśli chcielibyście Państwo dowiedzieć się, jak wyglądali średniowieczni mieszkańcy Gdańska, w jakich warunkach żyli i jaka była ich kondycja zdrowotna.

Szczegóły

Data:
21/06/2017
Godzina:
15:00 - 16:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/