Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Akademia Dawnego Gdańska – Johann Gottfried Schlaubitz


NAwigacja Wydarzeń

Akademia Dawnego Gdańska I Instutut Kultury Miejskiej zapraszają na wykład , którego bohaterem będzie Johann Gottfried Schlaubitz, wybitny złotnik późnego baroku w Europe Środkowej. O jego pracy opowie Anna Frąckowska, historyczka sztuki i muzealniczka związana z Biblioteką Gdańską Polskiej Akademii Nauk. 

– Syn Nathanaela Schlaubitza i Catheriny Elisabeth Hollin, złotnik gdański, serwitor króla Augusta III należy bez wątpienia do grona najwybitniejszych złotników środkowoeuropejskich XVIII wieku. Prowadził jeden z największych w Gdańsku warsztatów złotniczych. Z jego dorobku zachowało się ponad dwieście dzieł – od drobnych, prostych sprzętów, przez wieloelementowe zastawy, po imponujące, monumentalnych rozmiarów, bogato zdobione argenteria sakralne. Wśród jego zleceniodawców, obok elity gdańskiej, byli przedstawiciele polskiej magnaterii i wysokiego duchowieństwa, kościoły, klasztory, kapituły katedralne… Jego wyroby, oparte o najmodniejsze wówczas wzory czołowych francuskich projektantów, twórczo przetworzone dzięki własnej inwencji i talentowi, cechuje mistrzostwo kompozycji, wyważenie proporcji, obfitość dekoracji oraz bezbłędne opanowanie technik złotniczych – zapowiada Anna Frąckowska

Anna Frąckowska – absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na kierunku ochrona dóbr kultury (specjalizacja- muzealnictwo). Rozprawa doktorska na temat: „Srebrne kufle gdańskie XVII i XVIII wieku. Typologia, stylistyka, ikonografia”, opublikowana w 2013 roku przez Zamek Królewski w Warszawie w serii Fundacji Teresy Sahakian. W latach 2011-2012 kustosz, kurator zbiorów Pracowni Metali Zabytkowych Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 2013 roku związana z Polską Akademia Nauk Biblioteką Gdańską.

 

Publikację opracowała Joanna Kruszewska

Szczegóły

Data:
30/04/2015
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl