W dniach 11-21 maja 2012 roku odbędzie się IV Bursztynowy Tydzień Gdańsk 2012. Bursztynowy tydzień to cykl imprez popularyzujących wiedzę o bursztynie bałtyckim i szlakach bursztynowych oraz promujący Gdańsk – Światową Stolicę Bursztynu.

Komunikat prasowy:

Oto wydarzenia całego Bursztynowego Tygodnia:

11-13 maja :

Wystawa „Trendbook 2012+”

Prezentacja publikacji i wystawy „Trendbook 2012+”. W jej ramach zwiedzający obejrzą fotograficzny przegląd najlepszych realizacji projektowych i artystycznych z całego świata oraz ekspozycję prototypów unikatowej biżuterii zaprojektowane przez studentów Pracowni Projektowania Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wykonane w trójmiejskich pracowniach złotniczych i bursztyniarskich.

Targi Designu i Aranżacji Wnętrz „About Design”, tereny Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Beniowskiego 5, Hala 3 (wejście od ul. Droszyńskiego),

piątek – sobota, godz. 10.00-18.00, niedziela, godz. 10.00-17.00

13 maja, godz. 14.00:

Poczuj wegeteriańskie smaki morza – Wielkie Gotowanie Bursztynowej Zupy z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem oraz Kuchnią +

Impreza odbędzie się w ramach telewizyjnego cyklu „Kuchnia na bursztynowym szlaku” przygotowanego przez program Kuchnia + (Canal +) wspólnie z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem oraz Biurem Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Ekipa telewizyjna będzie gościć w pięciu gdańskich restauracjach (Fellini, Restauracja Gdańska, Malinowy Ogród, Pomodoro i Pellowski) i odkrywać wegetariańskie smaki morza oraz światowej stolicy bursztynu. W efekcie powstaną nowe wegetariańsko – bursztynowe dania: bursztynowa zupa, pizza czy mufinek.

Targ Rybny, przed Restauracją Fellini 

15 maja, godz. 13.30:

XIII Gdańska Edycja Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” – wręczenie Bursztynowych Ósemek przygotowywanych przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu – Nowy Ratusz, sala Herbowa

16 maj:

Promocja książki „Polki na bursztynowym szlaku” autorstwa Lidii Popiel i Moniki Richardson. Fragmenty książki przeczyta Dorota Kolak”.

Książka opowiada o podróży z Rzymu do Gdańska  starożytnym bursztynowym szlakiem dwóch ambasadorek bursztynu, znanych kobiet: dziennikarki i fotografki, Moniki Richardson i Lidii Popiel. Pełna ciekawostek, wzruszeń i odkryć opowieść o ludziach i miejscach, o nowych smakach i odkryciach, osnuta wokół historii i magicznej mocy bursztynu. Niespodzianki i zachwyty z odkrywania tajników pozyskiwania i wyczarowywania z tego cennego kruszcu przedmiotów dekoracyjnych i biżuterii. Interesujące fotografie uwieczniające detale, na pozór błahe składające się na tę niesamowitą wyprawę od przeszłości po teraźniejszość.

(Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82, II Piętro), środa, godz. 19.00.

 

Książka powstała w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolica Bursztynu realizowanego przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Jednym z jego elementów jest Ambasador Bursztynu. Co trzy lata Prezydent Gdańska nominuje Ambasadorami Bursztynu znane osoby ze świata mody, kultury, biznesu lub polityki. Rola Ambasadora Bursztynu polega, m.in. na popularyzacji wiedzy o bursztynie, szlakach bursztynowych i Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu. Pierwszym Ambasadorem została Lidia Popiel, znana polska fotograf i była modelka. Po kilku latach ten zaszczytny tytuł przekazała Monice Richardson, popularnej w Polsce dziennikarce telewizyjnej i radiowej. Obie Panie połączyły zamiłowanie do bursztynu i przyjaźń. Razem wybrały się w podróż starożytnym szlakiem bursztynowym z Rzymu do Gdańska. Władze miasta, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku pomogły zorganizować tę wyprawę.

 17 maja – Nowy Ratusz:

IV Forum Miast Szlaku Bursztynowego „Nasze osiągnięcia i perspektywy rozwoju”

Po kilku latach współpracy pomiędzy uczestnikami Forum przyszedł czas na pierwsze podsumowania. W programie prezentacje z Kalisza, Pruszcza Gdańskiego i Gdańska oraz miast Równe i Kijów (Ukraina). Nowy Ratusz (Dawny Żak), sala posiedzeń Rady Miasta (204), czwartek, godz. 11.00-17.00

Otwarcie wystawy „Trendbook 2012+” – przeniesionej do Sali Toastowej Rady Miasta (Nowy Ratusz, Dawny Żak) – godz.15.00

 18 maj:

 „Życie w Bursztynowym Lesie” – otwarte dla publiczności seminarium Światowej Rady Bursztynu. W przystępny sposób członkowie Światowej Rady Bursztynu opowiedzą o życiu w bałtyckim bursztynowym lesie oraz we wczesno kredowym lesie Libanu i Hiszpanii. Nowy Ratusz, Dawny Żak, sala posiedzeń Rady Miasta (204), piątek, godz. 11.00-15.00 Posiedzenie Światowej Rady Bursztynu.

Członkowie Rady zaprezentują aktualności ze świata bursztynu z Francji, Kanady, Libanu, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji i Ukrainy.
Nowy Ratusz (Dawny Żak), sala posiedzeń Rady Miasta (204), piątek, godz. 16.00-19.00

19 maj:

III Bursztynowa Parada z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy

Muzeum Bursztynu – Zielona Brama – Muzeum Bursztynu,  start o godz. 14.00 W programie, m.in.: pokaz kolekcji „Bursztynowa Jedenastka” autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka (ubrania i torebki) oraz Danuty Burczik – Kruczkowskiej (biżuteria), przejazd Bursztynowych Motopomorzanek.

19 – 20 maja, godz. 10.00 – 18.00:

Gdańszczanie w bursztynowym obiektywie

Pierwszych 100 Gdańszczan, którzy w sobotę i niedzielę odwiedzą Galerię Retro Kamera, przy ul. Chlebnickiej 43/44 otrzymają bezpłatnie portret fotograficzny wykonany bursztynowym obiektywem przez Marka Mazura, znanego gdańskiego fotografa.

Marek Mazur, od wielu lat zajmuję się czymś, co jest trudne do jednoznacznego określenia – wynika to z faktu niecodziennego połączenia rzeźby, metaloplastyki z mechaniką precyzyjną i optyką. Efektem tej kompilacji są – miniaturowe aparaty fotograficzne. Budowanie tych aparatów jest jego pasją. Galeria Retro – Kamera, ul. Chlebnicka 43/44.

21 maj:

Odsłonięcie Bursztynowego Anioła Miłości

Bursztynowy Anioł Miłości autorstwa Mariusza Drapikowskiego, znanego gdańskiego bursztynnika będzie jednocześnie służył jako atrakcja turystyczna oraz miejsce, w którym nowożeńcy wraz z rodzinami będą robić sobie pamiątkowe zdjęcie po zakończeniu ceremonii ślubnej. Plac przed Nowym Ratuszem, poniedziałek, godz.12.00.