Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, przy ul. Długi Targ 39/40, zaprasza 5 października w godz. 10:30 do 15:00 na bezpłatne warsztaty dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

Osoba prowadząca: Ewa Majdecka – studentka socjologii i animacji kultury, przez ponad dwa lata współpracowała z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, gdzie między innymi koordynowała projekt filmowy Videonotacje oraz współtworzyła warsztaty związane z designem, jest autorką projektów – Marszu na trawę! (ekologicznych spotkań w parku promujących zdrowy styl życia i spędzanie wolnego czasu na powietrzu) oraz Projektu Warszawianka. Brała udział w badaniach socjologicznych o innowacyjności nauki, kawiarniach kulturalnych, młodzieży wykluczonej, Stowarzyszeń Rozwoju Wsi Uniwersytetach Trzeciego Wieku i innych.

Projekt Warszawianka szuka, a następnie namawia do opowiadania o współczesnych wyjątkowych kobietach związanych z Warszawą. Środkami wyrazu są reportaż, fotografia oraz ilustracja/rysunek. Efektem końcowym stanie się multimedialna mapa Warszawy z oznaczonymi bohaterkami poszukiwań. Pomysłodawczyni liczy, że to jedynie początek, a kobieca mapa Warszawy będzie się stale powiększać, bowiem łączy temat kobiet, Warszawy oraz pozytywną ciekawość światem. Bohaterki to nie kobiety z pierwszych stron gazet, a osoby wyróżniające się w życiu codziennym.

Projekt Warszawianka przyjeżdża do Gdańska

W październiku „Projekt Warszawianka przyjeżdża do Gdańska” www.projektwarszawianka.blogspot.com. Podczas czterech godzin zajęć za pomocą reportażu uczestnicy i uczestniczki będą szukać i opowiadać o ciekawych kobietach z Gdańska – nie tylko najbardziej znanych, ale również tych mijanych na ulicy. Ideą projektu jest obudzenie w uczennicach i uczniach zdrowej ciekawości, pokazanie, że na zwykłej drodze do szkoły można znaleźć kogoś lub coś interesującego. Stworzona zostanie mapę Gdańska – miejsca ciekawe i interesujące, a niekoniecznie turystyczne. Szukane będą gdańszczanki mające ciekawe i wyjątkowe historie do opowiedzenia, które zwykle się omija i nie zauważa. Z zebranego materiału dźwiękowego i wizualnego powstanie wystawa podsumowująca zajęcia.

Zapisy na warsztaty
Zgłoszenia z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i liczby uczestników, profilu klasy oraz telefonu komórkowego i nazwisk opiekunów na adres e-mail [email protected] będą przyjmowane do dnia 1 października (poniedziałek). Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 2 października.