Są młodzi, piękni i bogaci. Bogaci w szalone pomysły i wiarę w swoją siłę. Reaktywowali na Politechnice Gdańskiej Niezależne Zrzeszenie Studentów, teraz chcą działać. Działać na rzez studenckiej braci.

Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Gdańskiej powstało na przełomie września i października 1980 r., a jego celem, zgodnie ze statutem, było przede wszystkim działanie na rzecz pogłębiania demokratyzacji w środowisku akademickim oraz obrona swobód demokratycznych i praw obywatelskich. Niestety, organizacja jawnie działała jedynie do grudnia 1981 r.

NZS PG bis

Po trzydziestu latach grupa studentów Politechniki Gdańskiej, wzorem kolegów z Uniwersytetu Gdańskiego, postanowiła reaktywować organizację na swojej uczelni. Jak przyznają członkowie założyciele, nie było łatwo, ale po przebrnięciu przez procedury rejestracyjne – udało się. We wrześniu 2011 r. NZS PG oficjalnie rozpoczęło działalność.

Dziewiętnaścioro członków i ośmioro sympatyków, którzy niebawem zostaną oficjalnie uchwaleni członkami NZS PG – zaczyna w ramach starej/nowej organizacji aktywizować życie studenckie i wspierać przedsiębiorczość swoich kolegów. W pierwszej kolejności chcą się skupić na akcjach lokalnych, aby później włączyć się do programów ogólnopolskich.

– Już w czerwcu zgłosiliśmy się do Samorządu Studenckiego, który pełni rolę patrona nad wszystkimi organizacjami studenckimi, z pomysłami, które chcielibyśmy realizować w ramach naszych działań. Otrzymaliśmy kredyt zaufania i natychmiast przystąpiliśmy do działań. Do zakończenia najbliższej sesji musimy pokazać na co nas stać – mówi rzecznik prasowa NZS PG Patrycja Dąbrowska.

Od mody, poprzez piłkę nożną, po… kanapę.

Projekty, które pragną zorganizować przyszli inżynierowie są bardzo różnorodne.

– W najbliższych planach mamy realizację trzech pomysłów – Politechnika Fashion, czyli bloga pokazującego jak różnorodnie i gustownie ubierają się studenci politechniki; cyklu Kanapa – filmowych wywiadów opowiadających o życiu studenckim oraz międzyuczelnianą Ligę Piłkarską – opowiada Łukasz Mąkinia, przewodniczący NZS PG.

Najbardziej zaawansowany jest projekt modowy, któremu szefuje Hanna Połczyńska. Na blogu politechnikafashion.blogspot.com prezentowane są fotografie ciekawych stylizacji studentów spotkanych na terenie campusu.
– Te zdjęcia pokazują, że stereotyp studenta politechniki w koszuli flanelowej jest nieprawdziwy – cieszy się Hania.
Ruszył już pierwszy konkurs, w którym nagrodą jest profesjonalny kurs tańca w szkole Step by Step, a dalsze plany przewidują zorganizowanie pokazu mody, czy bezpłatnych warsztatów wizażu.

Pomorska.TV o Politechnice Fashion– film

Kanapa – projekt pod „dyrygenturą” Mikołaja Ptaka już za kilka dni pokaże prawdziwy pazur. Cykl wywiadów ze studentami i wykładowcami będzie przeprowadzany na dmuchanej kanapie, na którą realizatorzy projektu będą zapraszali napotkane osoby. Co dwa tygodnie emitowane filmy, opowiedzą o blaskach i cieniach studenckiego życia, będą rodzajem przewodnika i poradnika.

Najbardziej odległą w czasie akcją jest Liga Piłkarska. Ta ruszy na przełomie roku 2012 i 2013, ale przygotowania do tego dużego wydarzenia już trwają. Prestiżowe rozgrywki piłkarskie poprzedzi, już w grudniu bieżącego roku, turniej halowy promujący przyszłoroczne święto integrujące wyższe uczelnie Wybrzeża.

Pasjonaci i optymiści poszukiwani

Założyciele NZS PG to ludzie o wielkiej fantazji, szerokich zainteresowaniach, ale przede wszystkim pasjonaci. Każdy z nich aktywnie działa na tym polu, które stanowi jego hobby. Wszyscy są optymistami. Mają nadzieję, że lada moment ich szeregi zasilą równie żywotni i pozytywnie zakręceni koledzy, bowiem w styczniu rozpocznie się rekrutacja nowych członków.

Jeszcze rok temu większość z członków założycieli się nie znała. Dzisiaj nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Co czwartek się spotykają i pracują nad nowymi koncepcjami, omawiają dotychczasowe osiągnięcia, czasami się kłócą, ale jednocześnie bawią się tym, co robią. Czy miewają problemy? Owszem, ale zawsze mogą liczyć na pomoc ze strony bardziej doświadczonych kolegów z Uniwersytetu Gdańskiego. Mają też nadzieję na zgodną współpracę z Samorządem Studenckim PG.

Czego można życzyć twórcom nowej, chociaż z tradycjami, organizacji studenckiej?

– Naszym marzeniem jest, aby NZS PG był dobrą marką, aby przyciągnął aktywnych członków – chętnych do wspólnej pracy i zabawy, a Hani żeby padł serwer od ogromu użytkowników pragnących podziwiać stylizacje modnych, bo politechnicznych studentów – śmieje się Patrycja Dąbrowska.

Oficjalna strona NZS PG