Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

SPOTKANIA. „Ignorowane fakty i utrwalone fałsze w historiografii gdyńskiego Grudnia `70”


NAwigacja Wydarzeń

Andrzej Fic zebrał wyniki swoich badań nad gdyńskim Grudniem 70 w książce „Na ulicach Gdyni – 17 grudnia 1970” oraz w uzupełnieniu do niej pt. „Ballada o Janku Wiśniewskim – kłopotliwa prawda”.

W punktach wyjścia, obie pozycje są polemiczne wobec dotychczasowej historiografii gdyńskiego Grudnia. Podważają upowszechnione twierdzenia tam, gdzie autor wykazuje brak podstaw – niekiedy jakichkolwiek – do ich utrzymywania. W swoich pracach, Andrzej Fic  odkrywa zaniedbania w zakresie krytycznej analizy źródeł historycznych. Wskazuje także na niedostrzeganie, przez dziesiątki lat, znaczenia istotnych faktów i wątków nawet na samej powierzchni zgromadzonej faktografii. Ale i dostarcza mnóstwa udokumentowanej wiedzy z samodzielnie zebranych relacji świadków, z analizy porządkującej je i w korelacji z niewykorzystanymi wcześniej dokumentami. Jego dociekliwe „przesłuchania” świadków pozwalają przełamać pozorny chaos ich przekazów.

Na oczyszczenie z nieprawd zasługują, między innymi, symbole Grudnia 70 znane wszystkim – zdjęcie zabitego na drzwiach i ballada o nim. 

Andrzej Fic, ur. 23 II 1957 w Sopocie. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Gdyni (1982).

W VIII 1980 współinicjator strajku w Z.U.K.i Ch „Klimor” w Gdyni; od IX 1980 w „S”, członek Komitetu Założycielskiego. Od II 1982 kierował jednym z najważniejszych wydawnictw podziemnych, które pod zmienianymi nazwami funkcjonowało do 1989.  Były to drukarnie „Ząb”, „Podziemna Inicjatywa Wydawnicza”, „J”, „Oficyna Kształt”. W 1984, dzięki wsparciu finansowemu struktur podziemnych, organizator drukarni w specjalnie wykupionym na ten cel lokum w Rumi Janowie, gdzie pomieszczenia zakonspirowano budując je w podkopie pod budynkiem. Przy druku i kolportażu wydawnictw współpracowali: Rafał Kobylański, Marcin Karpiński, Mirosława Skórkowska, Emilia i Zenon Dobrowolscy, Elżbieta Wróblewska, Krzysztof Olszewski, Maria Kłosowska i Krzysztof Kiwenko.Po 1989 r. pracował w kilku firmach poligraficznych, a w 2002-2015 we własnym Zakładzie Poligraficznym „Archeus”.

Autor książek: Drukarnia podziemna w Trójmieście w latach wojny jaruzelsko-polskiej 1981-1989 (Gdynia 2005); Na ulicach Gdyni – 17 grudnia 1970. Nowe fakty – nowe interpretacje (Gdynia 2014); „Ballada o Janku Wiśniewskim” – kłopotliwa prawda (uzupełnienie do książki: „Na ulicach Gdyni – 17 grudnia 1970”) (Gdynia 2015).

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Szczegóły

Data:
11/01/2018
Godzina:
16:30 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Miejsce wydarzenia

Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
ul. Mariacka 42
Gdańsk, 80-833 Polska
+ Google Map