Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Żebracy, sieroty i… Hitlerjugend


NAwigacja Wydarzeń

W czwartek, 16.02.2017 r. o godzinie 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska, dr Janusz Dargacz opowie o historii niepozornego, ale wyjątkowego miejsca w Gdańsku.

Opowieści o zmianach przestrzennych i funkcjonalnych Domu Dobroczynności i Sierot przy ul. Sierocej będą towarzyszyć brud, zarazy, śmierć oraz miłosierdzie, a im bliżej współczesnych czasów dwie wrogie sobie ideologie: marksizm i nazizm.

Dom Dobroczynności i Sierot przy ul. Sierocej w Gdańsku powstał w 1699 roku. Według pierwotnych założeń miał służyć przede wszystkim jako miejsce przymusowego osadzania ulicznych żebraków, w praktyce jednak do zakładu przyjmowano głównie osierocone dzieci. Od 1788 roku działał już wyłącznie jako sierociniec i utrzymał tę funkcję do 1906 roku. Mieściła się tu też drukarnia socjalistyczna, a od połowy lat 30. XX w. siedziba Hitlerjugend.

Z dawnego kompleksu Domu Dobroczynności zachowały się szczęśliwie dwa obiekty, w tym budynek główny z 1699 roku. W ostatnim czasie o Domu Dobroczynności ponownie zrobiło się głośno w związku z decyzją władz miasta o umieszczeniu w nim nowej instytucji kultury, która ma działać pod nazwą Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa.

Podczas spotkania w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska zostanie przypomniana ponad trzystuletnia historia obiektu. Zostaną zaprezentowane unikatowe materiały ikonograficzne – archiwalne ryciny i fotografie, rysunki inwentaryzacyjne, projekty architektoniczne i nieznane dotąd dzieła malarskie, ukazujące dawny gdański sierociniec.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
16/02/2017
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Ratusz Głównego Miasta
Długa 46/47
Gdańsk, 80-831 Polska
+ Google Map