Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Z oranżadą w proszku na językach” – Grassomania 10!


NAwigacja Wydarzeń

Jubileuszowa, 10. edycja Grassomanii zawita do Gdańska w niedzielę, 6 maja. Zaczynamy otwartym spacerem miejskim – Jane’s Walk, by potem wspólnie spędzić czas podczas pikniku w parku Świętopełka. Hasłem tegorocznej edycji jest doświadczanie przez zmysły: „Z oranżadą w proszku na językach”. Na wydarzenia wstęp jest wolny.

Grassomania to projekt dedykowany Günterowi Grassowi. W każdej edycji program projektu nawiązuje do twórczości i życia noblisty. Bohaterem tej edycji będzie Gdańsk, dlatego wydarzenia wychodzą w przestrzeń miejską i zapraszają do włączenia się w odkrywanie gdańskiej przestrzeni i świętowanie społeczności. Miasto uczestnicy będą doświadczać poprzez zmysły. Smak, woń i dotyk syczącej oranżady w proszku na języku przenosił Grassa i jego literackich bohaterów do magicznego świata dzieciństwa, przywołując bezcenne wspomnienia. I tym organizatorzy będą inspirować uczestników Grassomanii.

Spacerkiem

Rozpoczynamy 6 maja o godzinie 12.00 spacerem po gdańskim Śródmieściu. Zbiórka – pod Gdańską Galerią Güntera Grassa (ul. Szeroka 37). Uczestnicy spaceru zostaną zaproszeni do (inter)aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu i doświadczaniu przestrzeni Gdańska. Otrzymają m.in. specjalne notatniki, przy pomocy których będą zachęcani do utrwalania swoich impresji. Tych, którzy będą chcieli się nimi podzielić w postaci zdjęć, filmików oraz komentarzy wszelkiego rodzaju, zapraszamy przez cały maj do przesyłania materiałów na adres: [email protected]Wybrane propozycje zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej i posłużą jako inspiracje dla artystów, którzy wezmą udział w odsłonie głównej Grassomanii.

Dalekowschodni piknik na Świętopełka

Po spacerze, przy muzyce i dobrym jedzeniu uczestnicy odpoczną w parku Świętopełka. Razem z gotującymi chłopakami z OMnom zapoznają się z japońską sztuką kulinarną i popularnymi onigiri. Podczas akcji kulinarnej każdy z uczestników wspólnego gotowania będzie mógł przygotować tą dalekowschodnią potrawę zgodnie ze swoim indywidualnym smakiem. Będzie też czas, aby przedyskutować wrażenia zebrane podczas spaceru. Początek pikniku o godz. 14.00.

Druga, finałowa odsłona jubileuszowej Grassomanii odbędzie się 2 września.

Jane’s Walk to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 2007 roku w Toronto, polegająca na organizacji otwartych spacerów miejskich. Jej bezpośrednią inspiracją była postawa amerykańsko-kanadyjskiej aktywistki Jane Jacobs, autorki głośnej książki Śmierć i życie wielkich miast Ameryki. Jacobs była zwolenniczką miast zorganizowanych na ludzką skalę, gdzie priorytetem jest łatwo dostępna i sprzyjająca pieszym spacerom wspólna przestrzeń, jako miejsce integracji i aktywizacji mieszkańców. Dlatego też Jane’s Walk – spacery organizowane na całym świecie na początku maja w rocznicę urodzin Jane Jacobs – mają być zachętą dla mieszkańców miast do subiektywnego doświadczania otoczenia, w którym żyją, odkrywania go na nowo w sposób kreatywny i zaangażowany. Wspólne dyskusje i obserwacje nie tylko integrują, ale często także prowadzą do poprawy środowiska, w którym na co dzień żyjemy. Więcej informacji o idei spacerów możemy znaleźć na stronie: janeswalk.org.

Bank Inspiracji jest interaktywna bazą danych zawierającą rozmaite materiały dotyczące interesujących przestrzeni Gdańska. Wybór miejsc i materiałów, zebranych na ich temat przez mieszkańców, może być stale uzupełniany. Miejsca zaznaczone na mapie miasta, a także towarzyszące im dźwięki, kolory, impresje i wspomnienia zebrane w postaci zdjęć, nagrań, szkiców, notatek, itp. stanowią bazę dla dalszych działań artystycznych. W ten sposób umożliwiamy mieszkańcom współtworzenie sztuki i zachęcamy do kreatywnego dialogu z twórcami. Dołączając do Banku Inspiracji, każdy może wziąć udział w kreowaniu artystycznego wyrazu przestrzeni naszego miasta. Projekt Bank Inspiracji oraz związane z nim Warsztaty Kreatywne zostały zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto w ramach działań towarzyszących projektowi Unii Europejskiej: Kreatywna Europa, The People’s Smart Sculpture. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: bankinspiracji.ggm.gda.pl.

Szczegóły

Data:
06/05/2018
Godzina:
10:00 - 16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Gdańska Galeria Miejska

Miejsce wydarzenia

Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37