Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Fotograficzna Wystawa Czasowa dotycząca historii pomnika króla Jana III Sobieskiego


NAwigacja Wydarzeń

Dzięki zabiegom konserwatorskim prowadzonym pod nadzorem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni figura króla i konia została oczyszczona i odzyskała swoją autentyczną kolorystykę powierzchni brązu z oryginalną, charakterystyczną patyną. Powierzchnia kamienia została oczyszczona z mchów, porostów i glonów. Skutecznie zostały usunięte nawarstwienia dewastacyjne takie jak: farba, smoła, parafina. Usunięte zostały również uszkodzone oraz nieprawidłowe technicznie fugi i uzupełnienia. Konieczność wykonania kompleksowego remontu spowodowana była złym stanem technicznym pomnika.

24 lipca, o godz. 12.45 odsłonięta zostanie Fotograficzna Wystawa Czasowa dotycząca historii pomnika króla Jana III Sobieskiego, prezentująca ostatnie 121 lat monumentu.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego liczy sobie 120 lat. Jego pierwotną lokalizacją był Lwów, zaś po II Wojnie Światowej, kiedy miasto znalazło się w granicach ZSRR obiekt został przeniesiony do Polski. Od 1950 roku stał przed pałacem w Wilanowie, a w 1965 roku trafił ostatecznie do Gdańska i stał się jednym z najbardziej charakterystycznych monumentów Grodu nad Motławą.

Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających na Targu Drzewnym przez najbliższy miesiąc.

Fot.GZDiZ

Materiały prasowe: GZDiZ

Szczegóły

Data:
24/07/2019
Godzina:
10:45 - 11:15
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Miasto Gdańsk

Miejsce wydarzenia

Gdańsk, Targ Drzewny, pomnik Jana III Sobieskiego