Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Witold Bianga: Gdańskie przedproża – wernisaż


NAwigacja Wydarzeń

Warto przyjść do Domu Uphagena Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, na ekspozycję Witolda Biangi „Gdańskie przedproża” wykonanej w technice gumy chromianowej.

Wernisaż 1 lutego o godzinie 18:00

Wystawa prezentowana będzie do 8 kwietnia 2018.

Przedproża gdańskie

Te charakterystyczne i wyróżniające Gdańsk elementy małej architektury w historii miasta mają przypisane różne cechy od czysto użytkowych po reprezentacyjne.
Ponieważ przedproża stanowią symbol kultury oraz architektury miasta i stały się trwałym elementem tkanki miejskiej pragnę utrwalić je również na zdjęciach. Aby w pełni oddać charakter i ponadczasowość zdjęcia wykonane są starą szlachetną techniką gumy dwuchromianowej. Dzisiaj przy zalewie fotografii cyfrowej przestajemy zwracać uwagę na to, co piękne a jedynie zaśmiecamy przestrzeń bylejakością obrazu.

Aby przywrócić właściwe miejsce fotografii nie tylko, jako nośnika dokumentacji, ale również, jako sztuki wizualnego wyrazu sięganie po techniki szlachetne poza swoją wyjątkowością niesie również ładunek emocjonalny ściśle osadzony z miejscem, które jest obrazowane. Dlatego też wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska podjęliśmy decyzję o zaprezentowaniu najbardziej okazałych i najlepiej odtworzonych gdańskich przedproży. Aby przenieść odbiorcę w czasie, w których kształtował się charakter miasta postanowiliśmy w tym celu wykorzystać techniki, jakie wówczas były dostępne podkreślając tym samym tajemniczość, nostalgię i przemijający czas. Ukoronowaniem tych działań jest wystawa fotografii składająca się z 30 zdjęć wykonanych w szlachetnej technice gumy dwuchromianowej. Technika ta polega na powlekaniu papieru akwarelowego warstwą emulsji światłoczułej następnie naświetlaniu stykowym obrazu i wypłukiwaniu nienaświetlonych jej części. Dzięki temu otrzymuje się miękki lekko rozmyty delikatny obraz. Obraz, który daleki jest od idealnych pod względem technicznym zdjęciom cyfrowym, ale za sprawą swej niedoskonałości i niepowtarzalności ( nigdy nie powstaną dwa identyczne zdjęcia) jest wyjątkowy. Wyjątkowy tak jak wyjątkowe są przedproża główni bohaterowie tych zdjęć.

Wystawa będzie prezentowana w pomieszczeniach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w Domu Uphagenna. Wybór miejsca jest nie bez znaczenia, ponieważ to właśnie tu eksponowane są przedmioty, obrazy, druki etc. ściśle związane z kulturą gdańska i jego mieszkańców.

Pan Witold Bianga to ceniony gdański fotograf. Poza licznymi wystawami został wielokrotnie uhonorowany licznymi stypendiami i odznaczeniami:
2013 – Stypendium dla twórców kultury Marszałka woj. Pomorskiego  na realizację projektu fotograficznego „Organy Pomorza”.

2011 – Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na realizację projektu fotograficznego „Żuławy światłem malowane”.

2011 – Przyznanie tytułu Artysty Fotografika Rzeczypospolitej Polskiej „AFRP”.

2009 – Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na realizację projektu fotograficznego „Gdańskie nekropolie”.

 

Szczegóły

Data:
01/02/2018
Godzina:
17:00 - 18:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska