Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wieczór z Tadeuszem Karmazynem na Biskupiej Górce. Wspomnienia i promocja tomiku poezji ,,Agape”


NAwigacja Wydarzeń

Stowarzyszenie Biskupia Górka zaprasza na spotkanie z Tadeuszem Karmazynem, poetą i wykonawcą poezji śpiewanej, od lat mieszkającym w USA, a pochodzącym z Gdańska, gdzie mieszkał na Biskupiej Górce w latach 1946-76. Do tego okresu swojego życia często nawiązuje w swoich wierszach.

Tadeusz Karmazyn będzie promował swój niedawno wydany tomik zatytułowany „Agape”.

,,Wiersz ,,Raport ze świata” uważam za ważny i znakomity. Przed laty takie wiersze społeczne i interwencyjne uprawiała generacja Nowej Fali. Jak widać, jest na nie miejsce i teraz; jest zawsze! Tomik roi się od ważnych tematów i problemów. Tadeusz Karmazyn zrobił nam krzywdę emigrując. Na szczęście niezupełnie, jak widzicie. Powraca tutaj i uniwersalizuje chorobę świata. Znajduję tu na przykład takie wersy: „Rabbi, otwórz moje pióro, zanim zniknę / w brudzie”.
Hmm, znowu i właśnie dlatego potrzebna jest nam taka poezja. Interwencyjna, lecz także pełna agape, czyli miłości.” -cytat z recenzji Leszka Żulińskiego z pomorskiego magazynu literackiego Latarnia Morska.

Poeta będzie czytał swoje wiersze z tomików „Powroty” i „Agape”. Zaśpiewa też poezję K.I. Gałczyńskiego, a akompaniować na skrzypcach będzie mu przyjaciel, Leszek Bolibok. Obaj grali przed laty w zespołe „Styk”.

Tadeusz Karmazyn– urodził się w Wilnie, skąd wysiedlony z rodziną zamieszkał w Gdańsku. Ukończył tu szkołę podstawową, ogólniak, politechnikę (inżynier mechanik) oraz roczny kurs podyplomowy wiedzy o teatrze, filmie i TV na Uniwersytecie Gdańskim. Między nauką i pracą śpiewał poezję. W 1972 r. otrzymał II nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, nagrywał piosenki dla Polskiego Radia.  Jest laureatem „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, 1975, 1976 i Targów Estradowych – „Czterolistna Koniczynka” w Łodzi, 1975. Był członkiem zespołu muzycznego „Styk” z którym występował m.in. w programie poezji Rafała Wojaczka z muzyką Jacka Stama, „Biała róża na jej piersi”. Śpiewał również wiersze LeśmianaGałczyńskiegoReynoldsa. W latach 1976-1981 był dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Pruszczu Gd. W 1982 r. w wieku 36 lat wyemigrował z żoną Anną i dwojgiem małych dzieci, Pawłem i Dorotą, na Florydę, do Gainesville, gdzie mieszka. Ukończył teologię na Uniwersytecie w Hamilton, Virginia.  Jako poeta debiutował w 2013 r. tomikiem wierszy Powroty/Returns. W USA wydał tomik Polish Interludes. An Immigrant Story 2014 r. Kontynuuje swoją miłość do sztuki poprzez pisanie poetyckich tekstów piosenek i wierszy. W Gdańsku wielokrotnie odbywały sięjgo wieczory autorskie, m.in. w American Corner Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Ten wieczór będzie też okazją do spotkania z dawnymi kolegami, sąsiadami, znajomymi z Biskupiej Górki i wspominania minionego czasu.

Zapraszamy.

Szczegóły

Data:
27/10/2018
Godzina:
15:00 - 16:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Stowarzyszenie Biskupia Górka

Miejsce wydarzenia

Dom Sąsiedzki, ul. Biskupia 4, Biskupia Górka