Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wieczór na Westerplatte


NAwigacja Wydarzeń

Od ponad 40 lat Wartownia nr 1 na Westerplatte jest oddziałem Muzeum Gdańska. Stało się tak w wyniku realizacji woli obrońców półwyspu, którzy powierzyli opiekę nad tym zabytkiem naszej instytucji. Przed laty to sami westerplatczycy służyli turystom jako przewodnicy. Kontynuując ich misję, w sobotę 29 sierpnia chcemy przybliżyć historię półwyspu w nietuzinkowy sposób.
Program
18.00 – 19.00
Przywitanie uczestników debaty i zebranych gości przez Dyrektora Muzeum Gdańska dr hab. Waldemara Ossowskiego.
Przekazanie do zbiorów Muzeum Gdańska eksponatu związanego z mjr. Henrykiem Sucharskim.
Dyskusja „Czego nie wiemy o Westerplatte” – z dr Andrzejem Drzycimskim rozmawiać będą dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska i Mateusz Jasik, kierownik Wartowni nr 1.
Po blisko 81 latach od wybuchu II wojny światowej wydaje się, że nie ma bitwy kampanii polskiej 1939 roku opisanej w sposób równie szczegółowy, co obrona Westerplatte. Dzięki wieloletniej pracy historyków, publicystów i dziennikarzy przebieg walk i biografie obrońców znane są w niespotykanie szczegółowym stopniu. A jednak cały czas zaskakują nas kolejne odkrycia i nieznane wcześniej wątki. Choć niektóre ujawnione, sensacyjne relacje i dokumenty po poddaniu krytyce źródłowej trudno uznać za wiarygodne, to jednak postęp badań i nowe ujęcia pozwalają spojrzeć na Westerplatte z innej perspektywy. Te nowe, inne od dotychczasowych spojrzenie szeroko i szczegółowo odnajdujemy w najnowszej publikacji Andrzeja Drzycimskiego Westerplatte. Kulisy niemieckiej wojny propagandowej. Kanwą spotkania będą też najnowsze odkrycia dotyczące biografii westerplatczyków i świadectwa osób z nimi związanych.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość nabycia publikacji „Westerplatte. Kulisy niemieckiej wojny propagandowej” w promocyjnej cenie.
19.00 – 22.00
Wielkoformatowa gra planszowa „Westerplatte”
– pod kierunkiem jej twórcy, dr. Bartosza Odorowicza uczestnicy będą mogli wziąć udział w historycznej grze decyzyjnej. Na ile uda się przygotować półwysep do obrony? Jak długo wytrwa polska placówka pod dowództwem gracza? Przebieg każdej rozgrywki jest inny, ale każdy dostarcza solidną porcję emocji i wiedzy.
Pokazy i warsztaty z animacji
– nawiązując do dwóch edycji spektaklu multimedialnego Światłocienie postanowiliśmy zaproponować powrót sztuki współczesnej na Westerplatte, ale w nowej interaktywnej formie. Pod okiem dr. Roberta Turło z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu animacji, zaś efekty pracy będą prezentowane na murach Wartowni.
Nasi przewodnicy zaproszą do udziału w wycieczkach po dostępnych częściach półwyspu. Spacer z latarką w dłoni pozwoli odkryć Westerplatte na nowo. Przez cały wieczór 29 sierpnia obowiązywać będzie darmowy wstęp do Wartowni nr 1. Zaprezentujemy także historyczny sprzęt cywilny i wojskowy z kolekcji rodziny Minczykow tożsamy z tym, który był wykorzystywany w Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Dla najmłodszych zaserwujemy poczęstunek wprost z żeliwnej gofrownicy.
Uprzejmie przypominamy o konieczności zachowania dystansu społecznego, a także z konieczności zakrywania ust i nosa podczas zwiedzania Wartowni i udziału w warsztatach.

Szczegóły

Data:
29/08/2020
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie

Organizator

Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Wartownia nr 1 na Westerplatte – Muzeum Gdańska