Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Walentynowicz. Anna szuka raju | premiera biografii


NAwigacja Wydarzeń

ECS HISTORIA. Spotkanie 13

termin | 12 marca 2020, czwartek, godz. 18.00
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
wstęp | wolny

PRYWATNA HISTORIA KOBIETY LEGENDY

Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „bohaterka Sierpnia ’80”, „symbol Solidarności”.
Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.
Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.
Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.
Jej życie prywatne skrywa wiele tajemnic. Anna nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.
Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, „Krzysztofem 2” – agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN teczki związane z działalnością opozycji.
Spotkanie z autorami książki poprowadzi Agnieszka Michajłow.

Książkę będzie można nabyć podczas spotkania / płatność tylko gotówką

„To opowieść pełna czułości i wrażliwości, ale prawdziwa, bez podlizywania się bohaterce. O kobiecie, która stała się legendą i tej legendy nie udźwignęła, a przede wszystkim o skrywanej przez te wszystkie lata tajemnicy, do której autorzy dotarli dopiero po jej śmierci.
W książce znajdziemy też odpowiedź na to najważniejsze od lat pytani – jak to się stało, że tych kilka odważnych osób, które zmieniły historię świata, odnosząc największe w swoim życiu zwycięstwo, tak bardzo się ze sobą skłóciło i znienawidziło”.
Cezary Łazarewicz
— reporter, laureat Nagrody Nike

Dorota Karaś – dziennikarka „Gazety Wyborczej” w Gdańsku. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Autorka książek „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” (Oficyna Gdańska 2013) i biografii „Cybulski. Podwójne salto” (Wydawnictwo Znak 2016).

Marek Sterlingow – dziennikarz przez lata związany z redakcją „Gazety Wyborczej” w Gdańsku. Były korespondent wojenny w Afganistanie, a następnie szef wydawców portalu Gazeta.pl. Pracował w Radiu Gdańsk. Pisał m.in. do „Przekroju”, „Forbesa” i „Polityki”. Redaktor naczelny magazynu „Pomorskie”. Współautor „Narodzin Solidarności. Kronik sierpniowych” (Agora 2010).
Agnieszka Michajłow – dziennikarka polityczno-społeczna. Przez ćwierć wieku związana z Radiem Gdańsk. Specjalistka od kształtowania wizerunku medialnego i logopedii medialnej. W swojej karierze współpracowała z BBC, Agencją Filmową Profilm, Rzeczpospolitą oraz Press. Wykładowczyni w Ateneum – Szkole Wyższej i Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Obecnie pracuje w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Szczegóły

Data:
12/03/2020
Godzina:
17:00 - 18:30
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre i Wydawnictwo Znak

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1