Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

W gdańskim ogrodzie muz


NAwigacja Wydarzeń

Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk zaprasza na wystawę: „W gdańskim ogrodzie muz. Gimnazjum Akademickie w Gdańsku wobec kultury starożytnych Greków i Rzymian. Idee, teksty, artefakty”, która zaprezentuje starodruki i rękopisy ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej, będące świadectwem obecności antycznych wzorców w kulturze, sztuce i literaturze dawnego Gdańska, a także zainteresowań starożytnością przez gdańszczan na przestrzeni wieków.

Wśród prezentowanych obiektów znajdzie się m. in. sztambuch pochodzącego z Królewca Petra Himmelreicha składający się z interfoliowanego, ilustrowanego druku Johanna Postha zawierającego czterowiersze inspirowane Metamorfozami Owidiusza, katalogi aukcyjne księgozbiorów gdańskich uczonych, czy też pochodzące z kolekcji gdańszczan dzieła autorów antycznych. Nie zabraknie również obecności antyku w systemie gdańskiego nauczania, w związku z czym pokazane zostaną pisma gdańskich profesorów dotyczące literatury antycznej, jak „Floridorum rhetoricorum ex Cicerone sylva” Jana Mochingera.
Wystawa jest jednym z działań w ramach realizowanego przez dwie instytucje kulturalne – Polską Akademię Nauk Bibliotekę Gdańską i Muzeum Narodowe w Gdańsku – oraz dwie placówki naukowe – Katedrę Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego projektu „W nadbałtyckim ogrodzie muz. Gdańsk wobec kultury starożytnych Greków i Rzymian”.

Ekspozycja będzie prezentowana w budynku historycznym PAN Biblioteki Gdańskiej (pn., wt., czw. 9.00-19.00, śr., pt. 9.00-15.00).

Informację opracowała Joanna Kruszewska

Szczegóły

Początek:
19/06/2015 17:25
Koniec:
31/07/2015 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk
Wałowa 15
Gdańsk, 80-980 Polska
+ Google Map