Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

VII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ ZBLIŻENIA


NAwigacja Wydarzeń

VII Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA w Gdańsku 04.09.2019 – 08.09.2019

 

Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA już od sześciu lat zbliża do sztuki, do kultury, do innych i do siebie samych. Tak samo będzie w tym roku podczas VII edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 04-08.09.2019 w Gdańsku.

W tegorocznym programie znajdziemy zarówno stałe, jak i całkiem nowe produkcje.

Academia Musica Judaica doczekała się już 3 odsłony i niewątpliwie stała się nieodzownym punktem festiwalowego programu. W tym roku do współpracy z fundacją i Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku dołączyło Hochschule für Musik w Norymberdze. Dzięki tej współpracy powstały kompozycje, które próbują udzielić odpowiedzi na pytanie, jakie jest aktualne spojrzenie na muzykę żydowską.

Natomiast wśród nowości znajdziemy aż 4 premiery muzyczne i teatralne.

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć premierę spektaklu poetyckiego opartego na tekstach poetek żydowskich „Bas Kol” (reż. M. Brand) oraz spektaklu taneczno-muzycznego inspirowanego historią artystki Poli Nireńskiej „NIRENSZTAJNSKA” (wyk. A. Wieliczko, M. Miro Wiśniewska, Z. Chojnacki). Odbędzie się premiera koncertu “Der Hemszech = Kontynuacja” Marii Ka z zespołem, napisanego i zaśpiewanego w całości w języku jidysz – skupiającego się na indywidualnych historiach kobiecych oraz kobiecej historii rodowej. Ostatnia premiera to spektakl “Golem XXI” na akordeon i środki elektroniczne w wykonaniu Pawła Zagańczyka i Dariusza Mazurowskiego.

Nie zabraknie także atrakcji dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas i uczyć się nowych rzeczy, dla których zaplanowaliśmy warsztaty plastyczne “Uszyj sobie plecak” (dla dzieci) oraz “Bubliczki”, czyli warsztaty z piosenki jidysz (obowiązują zapisy).

Fanów kina zapraszamy na projekcje filmowe: “Opowieść o miłości i mroku” w reżyserii Natalie Portman, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści izraelskiego pisarza Amosa Oza; “Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci” film prowadzący nas przez znane miejsca w Kartuzach, opowiadając historię rodzin żydowskich w tym mieście oraz “W cieniu wielkiej synagogi” pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny ukazujący historię Żydów w Gdańsku, oba w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego.

Miłośnicy muzyki na żywo także powinni być usatysfakcjonowani ponieważ oprócz wspomnianych wcześniej koncertów premierowych odbędą się koncerty Izabeli Goldstein “Piosenki żydowskiego półświatka”, która zaprezentuje unikalny repertuar muzyki żydowskiej dotyczący losów przestępców z początku wieku m.in kieszonkowca Arwejmla czy Harszla ze Świętokrzyskiej, a także koncert Urszuli Makosz z zespołem “Mi amor, mi alegria”- Pieśni Żydów Sefardyjskich, która żywiołowym, pełnym ekspresji, a jednocześnie melancholijnym i nastrojowym brzmieniem oraz utworami w języku ladino zabierze słuchaczy w podróż, podczas której będą mieli okazję poznać historię i kulturę Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii.

Dla zainteresowanych grafiką, rzeźbą i malarstwem koniecznym punktem programu będzie wystawa “Motywy żydowskie w sztuce współczesnej”, podczas której zostaną zaprezentowane prace grupy artystów z Gdańskiej Szkoły Artystycznej, którzy pod opieką instruktorów stworzyli dzieła inspirowane tradycją, kulturą, literaturą oraz ikonografią żydowską.

Wiemy, że nasza publiczność uwielbia poszerzać swoje horyzonty i jest głodna wiedzy, dlatego w programie nie mogło zabraknąć solidnej dawki wykładów oraz spotkań skupionych wokół książek. Zapraszamy Państwa na spotkanie z Bell Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą, podczas którego będzie okazja do zapoznania się z książką “W poszukiwaniu złotego jabłka”, która chroni od zapomnienia piosenki jidysz, a także  na spotkanie z Joanna Lisek autorką “Kol Isze – głos kobiet w poezji żydowskiej”, którego celem będzie prześledzenie wyodrębnienia się w poezji jidysz kobiecej podmiotowości i wypracowania różnych strategii jej ekspresji. Mikołaj Trzaska i Magdalena Buda zapoznają publiczność z ideą chasydyzmu w trakcie wykładu “O chasydach i nigunach”, a Michał Bolka opowie o działalności artystycznej Erny Rosenstein.

Mamy nadzieję, że Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA będzie dla Państwa owocnym czasem i wyjątkową okazją do zanurzenia się w kulturę i tradycję żydowską, która sprawi, że pierwsze dni września pozostaną w Państwa pamięci i sercach na długi czas.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Bezirk Mittelfranken, Województwa Pomorskiego, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz American Jewish Joint Distribution Committee.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, oraz Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelii Pieper

 

ZBLIŻENIA – FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ | PROGRAM VII EDYCJI

4.09.2019 (środa)

Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, Al. Grunwaldzka 211 

17:15 | Inauguracja

17:30 | Opowieść o miłości i mroku – projekcja filmu w reż. Natalie Portman

19:30 | Piosenki żydowskiego półświatka – koncert muzyczny | Izabella Goldstein

 

5.09.2019 (czwartek)

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7 

18:00 | O chasydach i nigunach – wykład Mikołaja Trzaski i Magdaleny Budy

19:30 | Academia Musica Judaica – odsłona 3. – koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

 

6.09.2019 (piątek)

Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, Al. Grunwaldzka 211 

17:30 |Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci – projekcja filmu dokumentalnego i spotkanie z reżyserem Andrzejem Dudzińskim

Teatr w Blokowisku, Plama GAK, ul. Pilotów 11 

19:30 |Bas Kol – spektakl poetycki w reż. Marka Branda PREMIERA (obowiązuje rezerwacja miejsc od 1.09.2019)

 

7.09.2019 (sobota)

Republika Marzeń Gdańska Szkoła Artystyczna, ul. Słowackiego 21 (Garnizon)

15:00 | Motywy żydowskie w sztuce współczesnej – wernisaż prac uczniów Gdańskiej Szkoły Artystycznej

Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82 

16:00 | W poszukiwaniu złotego jabłka – spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą | promocja książki

17:30 | „Kol Isze – głos kobiet w poezji jidysz” – spotkanie z Joanną Lisek | promocja książki

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7 

19:30 | Der Hemszech = Kontynuacja – koncert muzyczny Marii Ka z zespołem PREMIERA

21:00 | Golem XXI – spektakl na akordeon i środki elektroniczne | Paweł Zagańczyk i Dariusz Mazurowski PREMIERA

 

8.09.2019 (niedziela)

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7

11:00 | Zrób sobie plecak – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat, Hanna Kossowska (obowiązują zapisy od 1.09.2019)

11:00 | Bubliczki – warsztaty z piosenki jidysz, Maria Ka (obowiązują zapisy od 1.09.2019)

13:00 | Zrób sobie plecak – warsztaty plastyczne dla osób od 12 r.ż. (obowiązują zapisy od 1.09.2019)

15:00 | (Nie)zwykłe malarstwo Erny Rosenstein – wykład Michała Bolki

16:00 | NIRENSZTAJNSKA – spektakl taneczno-muzyczny w wykonaniu A. Wieliczko, M. Miro-Wiśniewskiej, Z. Chojnackiego PREMIERA

17:00 | W cieniu wielkiej synagogi – projekcja filmu dokumentalnego w reż. A. Dudzińskiego

18:30 | „Mi amor, mi alegria” Pieśni żydów sefardyjskich – koncert muzyczny Urszuli Makosz z zespołem

 

Zapisy od 1.09.2019 r. pod adresem [email protected] | Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany programu

 

Uczestnictwo w Festiwalu jest równoznaczne z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie osób oraz na rejestrację, transmitowanie i rozpowszechnianie głosu i/lub wizerunku dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych, w związku z jakimkolwiek programem lub publikacją, w których zostanie wykorzystane nagranie Festiwalu.

 

 

Szczegóły

Początek:
04/09/2019 09:00
Koniec:
08/09/2019 19:00
Kategorie Wydarzenie:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Gdańsk-Wrzeszcz