Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Świętopełk Gdański i jego miasto.


NAwigacja Wydarzeń

Dom Uphagena, odział Muzeum Gdańska zaprasza  na prelekcję prof. dr hab. Marka Smolińskiego pt. Świętopełk Gdański i jego miasto. Wystąpienie będzie dotyczyć miejsca Gdańska i jego mieszkańców w polityce i planach księcia Gdańska i Pomorza Świętopełka (1219/20–1266). W treści wykładu znajdzie się miejsce na takie zagadnienia jak: powód stosowania tytulatury gdańskiej zarówno przez poprzedników, jak i samego księcia, relacje księcia z gdańską gminą lubecką, refleksja nad ustaleniami historyków w sprawie powstania miasta na prawie lubeckim, obsada kościołów miejskich: św. Mikołaja i św. Katarzyny w służbie notarialnej i dyplomatycznej księcia, Gdańsk jako źródło dochodów władcy.
Prof. nadzw. dr hab. Marek Smoliński jest pracownikiem Uniwersytetu Gdańskiego (obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii UG). Jest autorem czterech książkowych monografii: Polityka zachodnia księcia pomorskiego Świętopełka, Gdańsk 2000; Caesar et duces Poloniae. Studia z dziejów stosunków polsko-niemieckich w drugiej połowie XII wieku (1146–1191), Gdańsk 2006; Joannici w polityce książąt polskich i pomorskich od połowy XII do pierwszego ćwierćwiecza XIV wieku, Gdańsk 2008; Świętopełk gdański, Poznań 2016 i kilkudziesięciu artykułów w czasopismach naukowych. Zainteresowania naukowe naszego prelegenta, koncentrują się na problemach średniowiecznego Pomorza, zagranicznej polityki uprawianej przez jego władców i zakonów rycerskich (przede wszystkim joannitów, ale też kalatrawensów, czy też templariuszy).

Zainteresowanych wczesnośredniowiecznymi początkami Gdańska zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 28 marca 2018 r. o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY!!!

Szczegóły

Data:
28/03/2018
Godzina:
15:00 - 16:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska