Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie z Andrzejem Macurem – Pół wieku z zabytkami


NAwigacja Wydarzeń

Fundacja Terytoria Książki oraz Wydawnictwo słowo/obraz terytoria zapraszają na promocję książki Andrzeja Macura „Pół wieku z zabytkami w życiu i pracach konserwatorskich gdańskiego architekta”

Spotkanie poprowadzi Jacek Friedrich
W dyskusji wezmą udział: Jacek Kriegseisen oraz Andrzej Macur

Po rozmowie odbędzie się prezentacja filmu „Algierska cytadela”.

Kiedy i gdzie?
12 grudnia, godz. 18.00
ul. Targ Węglowy 27, Gdańsk
Dwór Bractwa św. Jerzego w siedzibie SARP O/Wybrzeże

O KSIĄŻCE:

Książka prezentuje doświadczenia znanego gdańskiego architekta Andrzeja Macura, związane z ochroną i rewitalizacją zabytków w Gdańsku, a także z ochroną dóbr światowego dziedzictwa kultury. Autor ukazuje to, co ukształtowało jego profil zawodowy, oraz przedstawia wybrane projekty i realizacje konserwatorskie. Wśród omawianych obiektów zabytkowych znalazły się gdańskie kościoły św. Jana, Józefa oraz Piotra i Pawła, kamienice na ulicach Straganiarskiej i Świętojańskiej, spichrze na ulicy Chmielnej i na Ołowiance, Wielki Młyn, dwór Młyniska, Park Oliwski wraz ze spichlerzem, wozownią i młynem, zespół uzdrowiskowy w Jelitkowie, twierdza Wisłoujście, tereny postoczniowe oraz średniowieczne fortyfikacje Głównego Miasta, Starogardu Gdańskiego, Kwidzyna i Lęborka. Są w niej zawarte również jego doświadczenia związane z kontraktami i misjami konserwatorskimi prowadzonymi w Estonii, Macedonii, Egipcie i Algierii.

O AUTORZE:

Andrzej Macur (ur. 14 lipiec 1945 Grudziądz)

Architekt, konserwator zabytków, członek Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów i Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. PP PKZ (1969–1995) autor wielu projektów i publikacji dotyczących restauracji zabytków, w 1977–1982 członek Polsko-Jugosłowiańskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Prilepie, Macedonia, 1979–1980 główny projektant restauracji i adaptacji zespołu kamienic w Tallinie, Estonia, 1983–1986 generalny projektant rewaloryzacji cytadeli w Algierze, od X. 1988 – III.1989 Kierownik Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Deir el Bahari w Egipcie, 1997–2005 Dyrektor Zarządzający SAP-Projekt w Sopocie, 1992–2011 właściciel Pracowni Autorskiej MACUR, 2007–2013 szef projektu rewaloryzacji części zespołu cytadeli w Algierze, 2013 architekt restaurator w Bureau d’Etudes d’Architecture et d’Expertise HAMOUCHE w Algierze.

Szczegóły

Data:
12/12/2018
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Miejsce wydarzenia

Dwór Bractwa św. Jerzego w siedzibie SARP O/Wybrzeże, ul. Targ Węglowy 27, Gdańsk