Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

SPACERY SZLAKIEM ODBUDOWY GDAŃSKA


NAwigacja Wydarzeń

Letnie spacery Gdańskich Miniatur opowiadają o powojennych wnętrzach gdańskich budynków, nowej zabudowie dzielnicy Wrzeszcz, Oliwie, która jest dzielnicą historyczną i jednocześnie coraz bardziej nowoczesną oraz o odbudowie centrum Gdańska. Spacery odbywają się co dwa tygodnie w soboty o godz. 13.00. Pierwszy z nich – „Powojenne wnętrza gdańskich budynków” – już 4 lipca. Obowiązują zapisy!

Gdańskie Miniatury to projekt IKM, który korzystając z formy spaceru połączonego z grą miejską z zagadkami, pozwala odkrywać dzieciom i dorosłym zainteresowanym historią Gdańska niezwykłe miejsca i postacie.

– Wędrówki z przewodniczką, Ewą Czerwińską, pokazują miasto z różnych stron: przez legendy, architekturę, ważnych mieszkańców, kolory czy wydarzenia historyczne. W 2020 roku tematem spacerów jest wysiłek włożony w odtworzenie najważniejszych obiektów architektonicznych miasta po II wojnie światowej – mówi Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.

18 lipca, godz. 13.00, „Wrzeszcz. Nowa zabudowa w historycznej dzielnicy”, oprowadza: Ewa Czerwińska

Niezwykła i bogata historia gdańskiego Wrzeszcza sięga XIII wieku. Jednak to powojenne losy tej dużej dzielnicy zasługują na szczególną uwagę, ponieważ w tym trudnym okresie odegrała ona niebagatelną rolę. Rozwój Wrzeszcza po wojnie i nowy charakter, jakiego nabrał wraz z nową zabudową, symbolizowały nowy etap w życiu całego miasta.

Miejsce spotkania zostanie podane przy potwierdzeniu zapisu. Zapisy: https://ikm.gda.pl/zapisy/.

8 sierpnia, godz. 13.00, „Oliwa. Dla miłośników historii i wielbicieli nowoczesności”, oprowadza: Ewa Czerwińska

Oliwa szczyci się długą, bogatą i odrębną historią. W trakcie II wojny światowej, podobnie jak Wrzeszcz, nie ucierpiała w tak dużym stopniu, jak centrum Gdańska. Część nowych osadników wybrała Oliwę jako miejsce do życia właśnie dlatego, że można tu było znaleźć dach nad głową. Jakkolwiek zachowała się duża część oryginalnej zabudowy Oliwy, to jednak również ta dzielnica po wojnie zmieniła się i została włączona do nowego i nowoczesnego Gdańska.

Miejsce spotkania zostanie podane przy potwierdzeniu zapisu. Zapisy: https://ikm.gda.pl/zapisy/.

22 sierpnia, godz. 13.00, „Nowe oblicze Gdańska”, oprowadza: Ewa Czerwińska

Powojenny Gdańsk był niemal doszczętnie zrujnowany, jego odbudowa stanowiła wielkie wyzwanie, także pod względem finansowym. Należało opracować nowy plan miasta, gdyż odtworzenie historycznej, ciasnej zabudowy było nie do przyjęcia, tym bardziej, że do Gdańska napływały tysiące nowych mieszkańców. Odbudowa nie polegała więc na typowej rekonstrukcji architektonicznej. Nadrzędnym celem stało się nadanie miastu nowego charakteru.

Miejsce spotkania zostanie podane przy potwierdzeniu zapisu. Zapisy: https://ikm.gda.pl/zapisy/.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/297948978045708/

Szczegóły

Data:
18/07/2020
Godzina:
11:00 - 12:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Miejsce spotkania zostanie podane przy potwierdzeniu zapisu. Zapisy: https://ikm.gda.pl/zapisy/.