Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Śladami dwóch polskich grudniów- spacery kuratorskie w Europejskim Centrum Solidarności


NAwigacja Wydarzeń

Uczestnicy strajków w Gdyni, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, doradca strajkujących oraz muzyk będą bohaterami tegorocznej edycji projektu ŚLADAMI DWÓCH POLSKICH GRUDNIÓW. 17 grudnia zapraszamy do ECS na spacery po wystawie stałej, będziemy opowiadać o Grudniu ’70 i wprowadzeniu stanu wojennego. Co godzinę w trasę ruszy grupa 35 osób z gościem – przewodnikiem.


Grudzień ’70 i Grudzień ’81
 to jedne z najtragiczniejszych dat polskiej historii. Rewolta na Wybrzeżu, a później wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, dowiodły bezwzględności komunistycznej władzy wobec obywateli.

– W roku 1970 władza pokazała, że nie będzie reprezentować interesów robotników. Później Gierek próbował jeszcze poprawić tę sytuację, ale rok 1981 i wprowadzenie stanu wojennego dowiodły, że nie ma już możliwości porozumienia. Władza zerwała porozumienia sierpniowe, utrzymać reżim mogła już tylko siłą – tłumaczy dr Jakub Kufel z Wydziału Myśli Społecznej ECS.

Każdego roku w ECS o wydarzeniach sprzed lat podczas subiektywnego zwiedzania wystawy stałej, opowiadają ich uczestnicy i świadkowie.

– Oczywiście, moglibyśmy spotkać się na wykładzie czy debacie, ale siłą tego projektu jest właśnie jego charakter. Wchodzimy na wystawę stałą, która inspiruje do wspomnień i wyjątkowych opowieści o życiu naszych gości – mówi Adam Cherek, koordynator wydarzenia.
– Dla zwiedzających to okazja, by zanurzyć się w historii przekazywanej z pierwszej ręki – dodaje Adam Czubaszek, który subiektywne zwiedzanie wystawy stałej koordynuje od kilku lat.

W tym roku po wystawie stałej oprowadzą Janina Żabkiewicz – uczestniczka tragicznych wydarzeń w Gdyni w Grudniu ’70, Lucjan Adamczuk – doradca strajkujących w Grudniu ’70 w Szczecinie, Marek Kowalski – w 1981 roku student Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie i uczestnik spacyfikowanego protestu, Stanisław Huskowski – opozycjonista z Wrocławia, uczestnik akcji zabezpieczenia funduszy (80 mln złotych) dolnośląskiej Solidarności tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, za co ścigany był wraz z Józefem Piniorem i Władysławem Frasyniukiem listem gończym oraz Andrzej „Kobra” Kraiński – muzyk, założyciel rockowego zespoły Kobranocka, gdy wprowadzono stan wojenny miał 17 lat, opowie o tym, jaki wpływ na jego twórczość miały wydarzenia lat 80.

Szczegóły

Data:
17/12/2017
Godzina:
10:00 - 16:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Europejskie Centrum Solidarności

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1