Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Organy w kościele Bożego Ciała – spotkanie


NAwigacja Wydarzeń

Pomorska Organizacja Rozwoju Turystyki serdecznie zaprasza na spotkanie przybliżające unikalny i wyjątkowy charakter instrumentu organowego w kościele Bożego Ciała w Gdańsku.

Spotkanie to poprzedza dokładnie o tydzień koncert, który ma rozpocząć zbieranie środków na odtworzenie tego unikalnego instrumentu.

Koncert ten odbędzie się oczywiście także w kościele Bożego Ciała w Gdańsku – 17.11.2017 o godz. 19.00,

a zagrają Józef Skrzek i Przemysław Rudź – pod Heveliańską Mapą Nieba.

Spotkanie? Koncert? I o co tyle zamieszania?
Organy w kościele Bożego Ciała w Gdańsku to zapomniana perła w skali przynajmniej Europy… To instrument unikalny, wyjątkowe dzieło sztuki i niezwykle cenny zabytek. Tyle, że taki opis dotyczy raczej przeszłości – rzeczywiście tak było, ale do roku 1945.

Teraz z samego instrumentu pozostało niewiele, ale to, co jeszcze wciąż znajduje się w kościele, jest na tyle cenne i istotne z punktu widzenia konstrukcji i działania samego instrumentu, że pozwala go wiernie odtworzyć i przywrócić mu dawną świetność. Ów XVIII wieczny zabytek ma obszerną i znakomicie zachowaną dokumentację – swoiste szczęście w nieszczęściu. By organy, które są dziełem życia mistrza R.F. Dalitza -odtworzyć i postawić we właściwym im miejscu, w hierarchii zabytkowych instrumentów gdańskich, czy szerzej – europejskich, potrzeba naprawdę niewiele, zaledwie dobrej woli i trochę środków finansowych. Co do tych ostatnich – może trochę więcej niż trochę.

Otwarte spotkanie ukaże wiele aspektów sprawy, co przedstawi i opowie dr hab. Andrzej Szadejko – ekspert zajmujący się instrumentami organowymi, sztuką ich budowy i muzyką organową. Urodzony w Gdańsku kompozytor, dyrygent, koncertujący organista, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera, jest także sprawcą przywrócenia do życia m.in. instrumentu organowego w kościele św. Trójcy, a obecnie – w św. Janie, by przywołać tylko przykłady w naszym mieście.

Więcej informacji o koncercie uzyskać można na fb. profilu wydarzenia: Józef Skrzek i Przemysław Rudź – pod Heveliańską Mapą Nieba.

Szczegóły

Data:
10/11/2017
Godzina:
17:00 - 19:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Pomorska Organizacja Rozwoju Turystyki

Miejsce wydarzenia

Kościół Bożego Ciała, ul. 3 Maja 19a