Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz


NAwigacja Wydarzeń

Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz

W sobotę 15 sierpnia o godz. 16:30 przy Skwerze im. Anny Walentynowicz (u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego we Gdańsku Wrzeszczu) odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz, który powstał ze składek społecznych.

W wyniku zbiórki społecznej, w dużej mierze od członków NSZZ „Solidarność”, zebrano blisko 90 tysięcy złotych. Inicjatorem zbiórki i powstania pomnika było Stowarzyszenia „Godność”, a 25 czerwca 2015 roku Rada Miasta Gdańska uchwaliła jego powstanie. Autorem monumentu jest Stanisław Milewski.

Dzień odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowy, ponieważ 15 sierpnia przypada 86 rocznica urodzin działaczki Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielki w sierpniu 1980 roku NSZZ „Solidarność”. 8 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej. Decyzja dyrekcji wywołała 14 sierpnia strajk, w czasie którego powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Walentynowicz do pracy.
Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Odsłonięcia pomnika dokonają: syn Anny Walentynowicz Janusz oraz jej wnuk Piotr Walentynowicz (radny Miasta Gdańska).

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
15/08/2015
Godzina:
14:30 - 15:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Skwer im. Anny Walentynowicz
ul. Ludwika Waryńskiego 1
Gdańsk, 80-242
+ Google Map