Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Obchody 391. rocznicy bitwy pod Oliwą


NAwigacja Wydarzeń

Jak co roku Kompania Kaperska zaprasza gdańszczan do wspólnego upamiętnienia rocznicy bitwy pod Oliwą. Dokładnie 391 lat temu, 28 listopada 1627 roku miała miejsce najsłynniejsza polska bitwa morska, stoczona na gdańskiej redzie pomiędzy okrętami floty Zygmunta III Wazy oraz jego politycznego konkurenta, szwedzkiego króla, Gustawa Adolfa. Wydarzenie to zapisało się w świadomości Polaków związanych z morzem i dzisiaj my także chcemy pielęgnować naszą pamięć o tej wiktorii.
Tradycyjnie już wspólnie z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcji historycznej zapalimy znicze pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą oraz przejdziemy ulicami zabytkowego Głównego Miasta do bazyliki mariackiej, gdzie spoczywa admirał polskiej floty, Arend Dickmann. Dla ciekawych historii przygotowujemy także wykład o bitwie, który odbędzie się w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej .

11:30 – 12:00
Zapalenie zniczy pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą na wzgórzu Pachołek (wyruszamy spod wzgórza o 11.30)
14:00 – 14:30
Ośrodek Kultury Morskiej: Bitwa pod Oliwą na tle wojny o ujście Wisły – wykład poprowadzi Paweł Litwinienko. Dotyczyć on będzie rysu historycznego wojny o ujście Wisły 1626-1629, budowy polskiej floty za Zygmunta III Wazy oraz przebiegu bitwy morskiej pod Oliwą.
15:00
Przemarsz rekonstruktorów ulicami Głównego Miasta do grobu Arenda Dickmanna – start: Zielony Most

Szczegóły

Data:
24/11/2018
Godzina:
10:30 - 15:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Kompania Kaperska, Fundacja Gdańska, Andrzej Stelmasiewicz- Radny Miasta Gdańska, Miasto Gdańsk

Miejsce wydarzenia

Gdańsk-Oliwa, Gdańsk-Śródmieście