Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Majówka z Twierdzą Wisłoujście


NAwigacja Wydarzeń

Twierdza Wisłoujście powraca! Jeden z najmłodszych Pomników Historii – otwiera się ponownie dla turystów oraz mieszkańców Gdańska. Od 1 maja dostępna do zwiedzania będzie do 30 września 2019 roku. Z okazji otwarcia proponujemy szereg atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii.

W dniach 1-5 maja 2019 r. do Twierdzy będzie można dopłynąć żaglowcem „Baltic Star” od strony Nowego Portu (info na samym dole), a w samej fortyfikacji będzie można zrelaksować się przy ognisku i wziąć udział w zajęciach warsztatowych nawiązujących do historii zabytku oraz Gdańska.

W tym roku, po raz pierwszy, towarzyszyć nam będzie Uniwersytet Gdański oraz Politechnika Gdańska z prezentacją wyników badań realizowanych w Twierdzy Wisłoujście w minionych latach. Prezentacje odbywać się będą w dniach 1-5 maja w godz. 10-17 w kazamacie Bastionu Furta Wodna.

Również od 1 maja możliwe będzie zwiedzanie nowej wystawy plenerowej: „Mój Dom, Moja Twierdza”. Na wystawie opowiemy o powojennym osiedlu Wisłoujście, jego mieszkańcach i zaprezentujemy archiwalne zdjęcia osiedla.

Program wydarzeń rekonstrukcyjnych:

1 maja, godz. 10:00-17:00
Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk
„Rok 1734.”
40-50 rekonstruktorów i tancerzy, stroje z lat 1701-1740.

Stanowiska:
– Prezentacja wyposażenia kuchni wojskowej. W czym i jak gotowano w XVIII wieku.
– Kram srebrnika, repliki historycznej biżuterii, guzików, metalowych ozdób strojów i wyposażenia skórzanego.
– Stanowisko marynarskie. Wyposażenie marynarzy z początków XVIII stulecia.
W programie:
-Pokaz musztry
-Pokaz działania broni czarnoprochowej
-Pokaz mody z epoki
-Pokazy tańców z epoki
-Pokaz mundurów z czasów Polskiej Wojny Sukcesyjnej.
-Potyczka „Wisłoujście 1734”

2-3 maja, godz. 10-17
Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentuje hanzeatycką uliczkę
wraz z prezentacjami rzemieślników:

Od owcy do tkaniny – animatorka prezentuje wyroby wełniane na różnych etapach produkcji. Opowiada o pozyskaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający mają możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów.

Szewc – na stanowisku zaprezentowany jest warsztat szewski z przełomu XIV i XV wieku. Liczne narzędzia (szydła, noże, kopyta szewskie, igły, dratwy, wybijaki itp), odpady skórzane, półprodukty oraz gotowe buty czy inne wyroby skórzane. Zainteresowane osoby mają możliwość samemu spróbować pracy ze skórą. Stanowisko jest o tyle ciekawe, że w Gdańsku zachowało się bardzo dużo zabytków skórzanych w bardzo dobrym stanie – co jest ewenementem na skalę nie tylko polską ale i europejską.

Rybak – stanowisko rybaka to głównie gra dla młodszych odkrywców historii. Animator opowiada o życiu codziennym rybaków w tej epoce, prezentuje różne narzędzia służące do połowu ryb i tłumaczy ich zastosowanie. Na stanowisku rozłożone jest kilka drewnianych rybek z haczykami – które można złowić z wykorzystaniem zabawkowych wędek.

Mennica – pod okiem animatora uczestnicy mają możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet. Tłumaczone są też ceny i miary jakie obowiązywały w Gdańsku, Polsce i Europie na przełomie XIV i XV wieku. Na stanowisku znajduje się też dawna waga szalkowa i różnego rodzaju monety – na ich przykładzie wyjaśniana będzie ich wartość w wiekach średnich. Koszt wybicia jednej monety to około 2zł. Wybite własnoręcznie monety uczestnicy mogą zabrać ze sobą.

Skryba – animator prezentuje techniki sporządzania pism i uczy uczestników sztuki kaligrafii przyrządami z przełomu XIV i XV wieku. Na stanowisku można odpowiednio przygotowanym gęsim piórem pod czujnym okiem animatora zapisać swoje imię pismem gotyckim i zabrać je ze sobą na pamiątkę.

Warsztat drobnego cieśli – na tym stanowisku wykonywane będą drobne przedmioty z drewna: min. tabliczki woskowe czy grzebyki. Zaprezentowane będą też repliki narzędzi a odwiedzający to stanowisko będą mogli spróbować ich użyć.

Odlewnik – na stanowisku zewnętrznym używane jest palenisko, jeśli pokaz odbywa się w środku to używany jest palnik elektryczny. Animator opowiada o przedmiotach wykonywanych w procesie odlewania (dzwony, działa, klamry, sprzączki, ozdoby, plakietki pielgrzymie, itp.) Podczas prezentacji warsztatu odlewane będą plakietki pielgrzymie i świeckie metodami znanymi w epoce.

4 maja, godz. 10:00-17:00
„W świecie rycerzy”

„Wynajmij Rycerza” zaprezentuje prezentacje strzału z hakownicy, Pokazy walk rycerskich, trening rycerskiego rzemiosła dla dzieci połączony z opowieścią o stanie rycerskim, dzieci biorące udział w rycerskim „w-f” będą pasowane na rycerza, oprócz tego strefa gier i zabaw średniowiecznych

5 maja, godz. 10:00-17:00
Stowarzyszenie Kompania Kaperska pragną zaoferować swój udział w wydarzeniu organizowanym przez Muzeum Gdańska w ramach tegorocznej majówki. Proponujemy stworzenie na terenie Twierdzy Wisłoujście przestrzeni, dzięki której odwiedzający będą mogli przenieść się w czasie do 1. połowy XVII wieku.
Członkowie grupy wcielą się w mieszkańców fortu: muszkieterów oraz kobiety pracujące ńa rzecz załogi. Poprzez zaaranżowanie wnętrza kamienicy (dolne pomieszczenie na co dzień udostępnione dla Kompanii Kaperskiej) stworzymy kolejny punkt na trasie zwiedzania obiektu. Goście będą mogli zajrzeć do surowego żołnierskiego lokum i „dotknąć” życia w przeszłości.

Przeprawa promowa z Nowego Portu.

W godzinach 10-18 uruchamiamy połączenie wodne między Twierdzą, a Nowym Portem!

Żaglowiec Baltic Star odpływać będzie co 30 min z przystanków tramwaju wodnego Nowy Port (nabrzeże zbożowe) – Twierdza Wisłoujście, w przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

Koszt przeprawy w obie strony:
normalny 10 zł;ulgowy 5 zł;przewóz roweru 5 zł/szt.
Koszt przeprawy w jedną stronę:
normalny 6 zł;ulgowy 3 zł;przewóz roweru 3 zł/szt.

Istnieje możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą na pokładzie.

Szczegóły

Początek:
01/05/2019 08:00
Koniec:
05/05/2019 16:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Muzeum Gdańska, Twierdza Wisłoujście, Oddział Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Twierdza Wisłoujście – Muzeum Gdańska ul. Stara Twierdza 1